Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Brassocattleya Maikai 'Mayumi'   HCC/AOS

(Brassavola nodosa × Cattleya bowringiana)


Obecna nazwa: Brassanthe Maikai 'Mayumi'
                     (Brassavola nodosa × Guarianthe bowringiana)
'
To bardzo ładna, zdrowa i odporna hybryda międzyrodzajowa o niezbyt wielkich rozmiarach. Nieduże i cienkie pseudobulwy wraz z pionowo rosnącymi pojedynczymi lub podwójnymi liśćmi, osiągają 20-25cm wysokości. Ponieważ liczne przyrosty rosną blisko siebie, roślina dość szybko formuje dużą kępę.
Brassocattleya Maikai powstała w 1944 roku ze skrzyżowania Brassavola nodosa i Cattleya bowringiana. Od katlei, dawcy pyłku, pochodzi piękny, lawendowy kolor kwiatów. Natomiast udział Brassavola można zauważyć w kilku cechach. Przede wszystkim w budowie samego kwiatu, którego płatki są wąskie i długie, zaś warżka delikatna i pokryta licznymi plamkami. Wpływ cech rodzicielskich Brassavola widać też w wysmukłej budowie liści i cienkich pseudobulwach.
Kwitnie pod koniec jesieni i zimą, po okresie dużego nasłonecznienia latem. Właśnie duża ilość światła latem i dobre nawodnienie jest warunkiem obfitego kwitnienia. Z moich obserwacji wynika, że roślina nie lubi przesuszania w trakcie wzrostu nowych przyrostów, a już szczególnie w czasie tworzenia pochewek kwiatowych. Jeśli w tym czasie podłoże zupełnie wyschnie i taki stan trwa dłużej, zasychają nawet te grubsze pochewki, z idącym kwiatostanem. Staram się więc, aby podłoże było wtedy wilgotne, ale nie rozmokłe.
Na jesieni z niewielkich pochewek zaczynają wyrastać pędy kwiatostanowe, posiadające od 2-6 kwiatów.


Kwiaty mają subtelną kolorystykę i delikatną budowę. W ciągu dnia praktycznie nie pachną, dopiero w środku nocy można poczuć ich przyjemną woń; nie tak mocną jednak, jak w przypadku Brassavola nodosa, będącej jedną z form rodzicielskich.
Kwiaty są niezbyt duże, o średnicy 7-8cm. Warżka jest bardzo ładna, pokryta bordowymi plamkami i kropkami.


Ten storczyk dając dużo nowych przyrostów, tworzy liczne kwiatostany, które wraz z żywo-zielonymi liśćmi stanowią naprawdę piękny widok. Kwitnienie trwa trzy tygodnie, ale wyrastające niejednocześnie kwiatostany mogą znacznie wydłużyć ten okres.

Widok ogólny.

W 2006 roku podlewałam równomiernie i kwiatostany miały sporą liczbę kwiatów.
.W roku 2007 postanowiłam zmniejszyć ilość wody w okresie dojrzewania przyrostów, licząc na obfitsze kwitnienie. Jednak na skutek przesuszenia część pochewek kwiatowych zaschła, natomiast te, które się utrzymały miały mniejszą liczbę kwiatów.
Jeśli Bc. Maikai 'Mayumi' zapewni się odpowiednie warunki i nie dzieli rośliny (bardzo ważne!), można doczekać się naprawdę widowiskowego kwitnienia - storczyk pokrywa się różową chmurą kwiatów!
Oto kwitnienie z 2011 roku.
'

obraz07.jpg
'

Warunki uprawy

'
Brassocattleya Maikai 'Mayumi' potrzebuje dużo światła, jednak nie bezpośredniego słońca. Aby zakwitła, musi też być zapewniona latem różnica temperatur - w dzień powyżej 24°C, nocą około 14°C. Podobne warunki zapewniam zimą: 21°C/13-15°C.
Po kwitnieniu robię 2-3 tygodniowy odpoczynek, bez podlewania. Nawożę przy każdym podlewaniu połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Pozwalam na przeschnięcie podłoża przed kolejnym podlaniem, zapewniam jednak bardziej wilgotne podłoże w czasie tworzenia pochewki kwiatowej i w okresie kwitnienia. Raz na miesiąc przepłukuję podłoże samą deszczówką, w ilości równej podwójnej objętości doniczki. Zimą nie nawożę. Storczyk stoi w oranżerii, gdzie wilgotność waha się w granicach 65-90%.
Można go uprawiać zarówno w plastikowej, jak i w ceramicznej donicy, w dobrze przepuszczalnym podłożu. Stosuję mieszankę złożoną głównie z chipsów kokosowych, kory sosnowej i keramzytu.


'