Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Dendrobium farmeri   Paxton 1849

Sekcja: Densiflora

Synonimy: Callista densiflora (Lindl. ex Wall.) Kuntze var. farmeri 1891, Callista farmeri (Paxton) Kuntze 1891, Dendrobium densiflorum Lindley var. farmerii.

'
Dendrobium farmeri
występuje na terenie Tajlandii i okolicznych obszarach południowo wschodniej Azji. Jest to średnich rozmiarów epifit, o zwieszających się pędach dochodzących do 40 cm długości. W naturze kwitnienie następuje wiosną, po zimowym okresie suszy.
Storczyk ten wymaga umiarkowanych warunków uprawy, dużo rozproszonego światła i wysokiej wilgotności powietrza. Wtedy chętnie i obficie kwitnie, nawet dwukrotnie w ciągu roku - wiosną i na jesieni. Duże, rozrośnięte rośliny mogą  kilkakrotnie kwitnąć od końca zimy aż do początku lata i ponownie wydać kwiaty na jesieni.
Zawiązki kwiatostanów zazwyczaj ukazują się na szczytach pędów, przy węzłach, z których wyrastają liście i przekształcają się szyszkowate kwiatostany.


Mogą wyrastać pojedynczo lub w większej ilości wzdłuż całej łodygi.


Kwiatostany bardzo szybko powiększają się i rosną w dół w formie gron pełnych pąków.
'


'
Kwiaty są białe z lekko różowym cieniem przy brzegach płatków oraz biało-żółtą, omszoną warżką. Delikatnie pachną, a słońce w godzinach południowych znacznie zwiększa intensywność zapachu. Osiągają wielkość do 5cm.


W sprzyjających warunkach roślina wytwarza długie kwiatostany, mające od 30-45 kwiatów. Jest to wyjątkowo piękny widok - po prostu kaskada kwiatów.


Kwitnienie trwa około 2 tygodni, ale wyrastające nierównocześnie kwiatostany mogą znacznie wydłużyć ten okres.
Wiosną 2006 roku Dendrobium farmeri wytworzyło najpierw 6 kwiatostanów, a po dwóch tygodniach odpoczynku wyrosły następne trzy. W ten sposób kwitnienie trwało prawie miesiąc.
'


'
W roku 2007 kwitło znacznie obficiej, dając 12 długich kwiatostanów. Ilość kwiatów robi niesamowite wrażenie!
'


'
Kwitnienia jesienne są zazwyczaj mniej obfite.

Warunki uprawy


Roślinę uprawiam w drewnianym koszyku wyłożonym matą kokosową, wypełnionym dobrze przepuszczalnym podłożem, złożonym głównie z kawałków kory i pociętego włókna kokosowego.
Uprawiam w warunkach szklarni umiarkowanej do ciepłej, przy wysokiej wilgotności powietrza wahającej się od 65-90%. Latem temperatura jest wysoka, powyżej 26°C w dzień i około 15-20°C w nocy. Zimą natomiast temperatury są niższe i mieszczą się w zakresie 21/14°C (dzień/noc).
Podlewam równomiernie przez cały rok. Tylko zimą wydłużam okres przed kolejnym podlaniem do 2 tygodni. Od momentu ukazania się zawiązków pędów kwiatowych daję dużo wody, podlewając nawet dwa razy w tygodniu. Od wiosny do jesieni nawożę, stosując przy każdym podlewaniu połowę dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce. Raz w miesiącu przepłukuję podłoże czystą deszczówką, aby pozbyć się nagromadzonych soli.


'