Strona główna / PARKI I INNE OGRODY / Ogród na Rozstajach
 

Ogród na Rozstajach


      Każdy posiadacz choćby najmniejszego skrawka zieleni chętnie podgląda efekty pracy innych ogrodowych twórców. W październiku 2009 roku postanowiłam odwiedzić znany prywatny ogród założony przez Zofię i Tadeusza Kurczynów - czyli "OGRÓD NA ROZSTAJACH".
Jest on położony na terenie województwa świętokrzyskiego, w miejscowości Młodzawy Małe. To jedyny prywatny ogród na terenie tego województwa, który jest otwarty dla licznej rzeszy zwiedzających. Już od pobliskiego Pińczowa kierują do niego przydrożne drogowskazy.
Przed wejściem wita nas wysoko powieszona stylowa tablica, a idąca pod górę droga prowadzi wprost do bramy.

      Ogród ma powierzchnię jednego hektara, choć z racji położenia na trzech poziomach wydaje się znacznie większy. Swoim charakterem pięknie nawiązuje do wiejskiego otoczenia. Ozdobiony jest licznymi pracami właściciela, artysty rzeźbiarza, wykonanymi przede wszystkim w drewnie, choć również w kamieniu.

      W całym układzie ogrodu, jego kompozycji, doborze roślin, wykonaniu licznych oczek wodnych, kaskad i strumyków widać duszę prawdziwych, ogrodowych artystów. Również miłośników ptactwa - między innymi pawi, łabędzi, kaczek, czarnego bociana i papug. Ptaki można oglądać w specjalnych wolierach.

       Dzięki dużej różnicy poziomów, sięgającej 18-tu metrów, ciekawsze fragmenty ogrodu można oglądać również z góry. Podziwianie panoramy ułatwiają specjalnie zbudowane punkty widokowe.

 W ogrodzie można też spotkać sympatycznego właściciela.

      Chętnie opowiada jego historię, założenie w 1993 roku i stopniowe zagospodarowywanie terenu oraz budowę kolejnych atrakcji. Jedną z nich jest nieduża, sztucznie zbudowana jaskinia.

       Ponieważ zwiedzałam ogród w październiku przemiły gospodarz zaprosił jeszcze do odwiedzin na przełomie maja i czerwca, na wyjątkową atrakcję - kwitnące nenufary.
Na pewno z zaproszenia skorzystam, bo rosnące w licznych oczkach lilie wodne są zdrowe i bardzo bujne, a opowieści o 150 kwiatach w różnych barwach są wyjątkowo kuszące!

       Ogród Na Rozstajach zachwyca niewymuszoną prostotą i niezwykłym nastrojem. Jego uroda została dostrzeżona i doceniona dyplomem przyznanym kilka lat temu przez kapitułę Ruchu "Piękniejsza Polska", działającego pod patronatem ówczesnego Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.