Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Dendrobium Stardust

(Dendrobium unicum × Dendrobium Ukon)

'
Dendrobium Stardust jako krzyżówka Den. unicum i Den. Ukon, zostało wyhodowane w japońskiej szkółce na Hawajach i zarejestrowane w 1986 roku (N. Asai).
W genealogii tej orchidei można wymienić pięć gatunków botanicznych - Dendrobium unicum, Dendrobium moniliforme, Dendrobium aureum, Dendrobium signatum i Dendrobium nobile, występujących na szerokim obszarze od Indii na zachodzie, Japonii na północy, aż po Australię i Nową Zelandię na południu. Można je znaleźć na wysokości od poziomu morza do 1200m n.p.m. W związku z tym, stworzona hybryda jest tolerancyjna, jeśli chodzi o zakres temperatur. Najlepiej jednak rośnie w warunkach umiarkowanych z chłodniejszym, suchym okresem zimowego spoczynku. Niższe temperatury, przesuszenie oraz duża ilość światła to warunki konieczne do indukcji kwitnienia.
W mojej kolekcji posiadam dwie rośliny, różniące się kolorem kwiatów:

pomarańczowo kwitnące Dendrobium Stardust 'Firebird'




oraz Dendrobium Stardust 'Chiyomi' o żółtej barwie kwiatów.




Zimą lub wczesną wiosną na długich, ulistnionych lub bezlistnych, łodygach zaczynają pojawiać się niewielkie zgrubienia. Są to rosnące pędy kwiatostanowe.


Tworzą się one przy węzłach, na całej długości pseudobulw.




Kwiatostany osadzone są na krótkich łodygach i posiadają od 1-3 kwiatów.

obraz07.jpg

Gwiaździste kwiaty mają 6cm średnicy i nie pachną. Są jednak dość trwałe, dzięki czemu kwitnienie może trwać dwa miesiące lub nawet dłużej, gdy wyrastają niejednocześnie na poszczególnych pseudobulwach.
Nowe przyrosty zaczynają się pojawiać pod koniec kwitnienia. Wtedy też należy zadbać o dobre nawożenie, bo rosną szybko i w ciągu kilku miesięcy osiągają do 50cm długości. W zależności od sposobu prowadzenia rośliny, cienkie, ołówkowate pseudobulwy mogą być wyprostowane lub zwieszać się w dół. Stare i suche łodygi (2-3-letnie) można po kwitnieniu wyciąć, należy to jednak robić z uwzględnieniem kondycji rośliny, ponieważ nawet w takiej formie stanowią one zabezpieczenie energetyczne młodych przyrostów.

Warunki uprawy


Obie rośliny uprawiam w przepuszczalnym podłożu z drobnej kory i chipsów kokosowych; jedną w niewielkiej ceramicznej doniczce, drugą w plastikowej. Te dwa dendrobia, pomimo wspólnego pochodzenia i wyglądu kwiatów, wymagają według mnie nieco innych warunków hodowli.
Dendrobium Stardust 'Firebird' jest zdecydowanie łatwiejsze w uprawie, szczególnie jeśli chodzi o indukcję kwitnienia. Cały rok spędza w oranżerii, gdzie latem temperatury są wysokie - powyżej 26°C w dzień i 15-20°C w nocy. Zimą temperatury są niższe: 21/14°C (dzień/noc).
To dendrobium w okresie spoczynku nie wymaga niskich temperatur, właściwie wystarczy mu okres jesienno-zimowego przesuszenia, przy nocnej temperaturze 15-17°C.
Rośnie zdrowo i szybko - roślina prowadzona od małej sadzonki (keiki) może zakwitnąć już w drugim roku od posadzenia. Jest to naprawdę wdzięczny i prosty w uprawie storczyk.



W przypadku Dendrobium Stardust 'Chiyomi', aby wywołać kwitnienie, trzeba jesienią dość mocno przechłodzić.
Wystawiam je latem na zewnątrz, w miejsce lekko ocienione i chronione od deszczu. W okresie intensywnego wzrostu, od wiosny do późnego lata, często podlewam i nawożę. Gdy noce stają się chłodniejsze, zaprzestaję podlewania i trzymam roślinę sucho. Pozostawiam w takich warunkach aż do wystąpienia pierwszych przymrozków, po czym przenoszę do oranżerii i sporadycznie podlewam niewielką ilością czystej wody lub zraszam. Gdy pojawią się zawiązki pędów kwiatowych, zwiększam częstotliwość podlewania. Wiosną, gdy zaczynają wyrastać nowe przyrosty, rozpoczynam nawożenie.
Przy wnoszeniu tego dendrobium do domu trzeba zwrócić uwagę na obecność przędziorków i ewentualnie zrobić właściwy oprysk np. preparatem Magus.


'