Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Dendrobium Yamamoto


Dendrobium Yamamoto to wyselekcjonowana hybryda powstała na drodze krzyżowania Dendrobium nobile z innymi gatunkami z tego samego rodzaju.
Większość dendrobiów z grupy Yamamoto to tetraploidy, czyli storczyki, których genom składa się z czterech podstawowych zestawów chromosomów. Tego typu rośliny odznaczają się zwykle większymi rozmiarami, większą żywotnością i odpornością oraz bardziej okazałymi kwiatami. Nazwa tej dużej grupy mieszańców pochodzi od nazwiska ich twórcy – Jiro Yamamoto.
Dendrobium Yamamoto jest epifitem o sympodialnym typie wzrostu, tworzącym grube i masywne, wrzecionowate pseudobulwy osiągające wysokość 50-90cm. Okryte są one zasychającymi z czasem osłonkami, a przy każdym z węzłów ułożone są naprzemianlegle podłużne, zielone i lekko błyszczące liście. Utrzymują się one na łodygach przez okres dwóch lat i zazwyczaj opadają przed wyrastaniem kwiatostanów.
Ten typ dendrobium do indukcji kwitnienia nie wymaga tak niskich temperatur jak Dendrobium nobile. Jednak na zdrowy wzrost, dobrą kondycję i bujne kwitnienie dobrze wpływa wyraźna dobowa różnica temperatur, a w okresie jesieni konieczne jest przesuszenie i przechłodzenie rośliny  do temperatury około 12°C. Trzeba wtedy również zapewnić wysoki poziom światła, gdyż jest to storczyk światłolubny. Słońce nie powinno jednak bezpośrednio padać na liście.
Pod koniec jesieni, na dojrzałych, dwuletnich pseudobulwach, liście zazwyczaj żółkną i opadają, a przy węzłach wyrastają pędy kwiatostanowe. Poszczególne kwiatostany mają krótkie łodygi, na których osadzonych jest od 1-4 pąków.

obraz01.jpg
obraz02.jpg
obraz03.jpg

W zależności od odmiany kwiaty mają różne barwy – od białej, przez żółtą, różową, aż do fioletu. Mają od 5-7cm średnicy, bardzo przyjemnie pachną i są dość trwałe.

obraz04.jpg obraz05.jpg

W mojej kolekcji posiadam dwa dendrobia Yamamoto, które wydały kwiaty już po trzech latach od posadzenia niewielkiej rośliny potomnej, czyli keiki.

obraz06.jpg obraz07.jpg
            Den. Spring Dream 'Apollon'
                Den. Violet Fizz 'Luna'

Dendrobium Spring Dream 'Apollon' osiąga mniejsze rozmiary i jest zdecydowanie łatwiejsze w uprawie; do indukcji kwitnienia wystarczy niewielka dobowa różnica temperatur oraz niezbyt mocne przesuszenie. To dendrobium kwitnie zarówno na jednorocznych, dojrzałych i zachowujących liście pseudobulwach, jak i na starszych, z których opadły już ulistnienie.
Dendrobium Violet Fizz 'Luna' osiąga znacznie większe rozmiary. W przypadku tego storczyka do uzyskania obfitego kwitnienia niezbędne jest przesuszenie i przechłodzenie nocą, przez okres dwóch miesięcy.

Widok ogólny.
'

obraz08.jpg

 

Warunki uprawy

'
Dendrobia Yamamoto to żywotne, mocno i szybko rosnące storczyki. Są posadzone w plastikowych doniczkach, wypełnionych luźnym, łatwo przesychającym podłożem, złożonym głównie z drobnych kawałków kory i chipsów kokosowych. Ponieważ takie doniczki są lekkie, a masywna góra roślin jest ciężka, dla zachowania stabilności dendrobia stoją w dodatkowych, ceramicznych osłonkach.
Od maja do jesieni stoją na zewnątrz, w jasnym i osłoniętym od deszczu miejscu. Przenoszę storczyki do oranżerii najczęściej pod koniec października. Zapewniam warunki umiarkowane do ciepłych oraz wysoką wilgotność powietrza wahającą się od 65-90%.
W tym pomieszczeniu wiosną i na jesieni temperatury są wysokie, powyżej 24°C w dzień i około 15-18°C w nocy. Zimą natomiast temperatura jest niższa i mieści się w zakresie 21-13°C (dzień/noc).
Od wczesnej wiosny do początku września podlewam raz w tygodniu. W tym okresie również nawożę, stosując przy każdym podlewaniu połowę dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce. Aby pozbyć się nagromadzonych soli, raz w miesiącu przepłukuję podłoże czystą deszczówką. We wrześniu, gdy noce stają się coraz chłodniejsze, ograniczam podlewanie. W październiku całkowicie przestaję podlewać; w ten sposób okres spoczynku trwa prawie dwa miesiące. Po wniesieniu do oranżerii stopniowo zwiększam częstotliwość podlewania,  mocząc w czystej deszczówce raz na 2 do 3 tygodni. Zapewniam wówczas możliwie najwyższy poziom światła.

 

'