Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Laeliocattleya Beaumesnil 'Roquebrune'

(Lc. Culminant × Cattleya loddigesii)

'
Obecna nazwa: Cattleya Beaumesnil 'Roquebrune'
                     (Cattleya Culminant × Cattleya loddigesii)

Jest to efektowna hybryda stworzona przez spółkę Vacherot & Lecoufle i zarejestrowana w 1977 roku. Ta katleja osiąga duże rozmiary – pojedyncze lub podwójne liście razem z pseudobulwami mają nieco ponad 50cm długości. Wąskie, grube i sztywne liście, jak również wysmukłe pseudobulwy mają tendencję do wyginania się oraz rozkładania na boki, co sprawia, że roślina wymaga dużo miejsca.
Nowe przyrosty pojawiają się tylko raz w roku – późną wiosną, po okresie kwitnienia. Jak wszystkie katleje potrzebuje sporo światła, jednak radzi sobie zaskakująco dobrze również w bardziej zacienionych warunkach. Od większej ilości światła na liściach mogą pojawić się czerwonawe przebarwienia, które później, z upływem czasu, powoli zanikają. W okresie od lata do jesieni przyrosty szybko rosną, jednak dopiero zimą pseudobulwy osiągają pełną dojrzałość. Ta katleja tworzy większe lub mniejsze pochewki kwiatowe prawie na każdym nowym przyroście. Niestety, nie ze wszystkich wyrastają później kwiaty. Na przedwiośniu można zauważyć, że podstawa pochewki grubieje i w ciągu miesiąca zaczynają być widoczne wyłaniające się pąki.

obraz01.jpg
obraz02.jpg
obraz07.jpg

W mojej uprawie kwitnienie Lc. Beaumesnil 'Roquebrune' regularnie wypada w połowie marca. Kwiaty są duże, około 14cm średnicy, o czysto różowej barwie płatków i pięknym zapachu o cytrusowej nucie.

obraz03.jpg

'
Wydłużona, trąbkowata warżka otacza schowany w niej prętosłup; jej zakończenie jest bordowe, aksamitne, z jaśniejszą falbaną przy brzegu. Podstawa warżki jest różowa z zewnątrz, od wewnątrz zaś intensywnie żółta. Tuż pod różowym prętosłupem widoczne jest delikatne użyłkowanie.

obraz04.jpg obraz05.jpg

Kwitnienie trwa około 4 tygodni. Jeśli temperatura w dzień jest niezbyt wysoka (w okolicach 20°C), może być trochę dłuższe. Po jego zakończeniu i krótkim okresie spoczynku storczyk zaczyna tworzyć nowe przyrosty.

Widok ogólny.
'

obraz06.jpg


Warunki uprawy

'
Krzyżówka bezproblemowa w uprawie. Jako podłoże stosuję grubą korę, roślinę trzymam w ceramicznej donicy z drenażem na dnie. Uprawiam ją w warunkach szklarni umiarkowanej, gdzie latem temperatury są wysokie - powyżej 26°C w dzień i 15-20°C nocą. Zimą temperatury są niższe: 21-14°C (dzień/noc).
W okresie wzrostu nawożę przy każdym podlewaniu połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Dzięki temu roślina może uzupełnić niedobór pierwiastków (wapń, magnez). Raz w miesiącu przepłukuję podłoże, podlewając najpierw przez zanurzenie, a później przelewając czystą deszczówką w ilości podwójnej objętości doniczki.
Zimą nie nawożę i rzadko podlewam. Zwiększam stopniowo częstotliwość podlewania, gdy pochewka kwiatowa zaczyna grubieć u podstawy, a nawożenie rozpoczynam w okresie kwitnienia.

'