Strona główna / ROK W OGRODZIE / Polecam rośliny
 

Lilak Meyera (Syringa meyeri) 'Palibin'

'
      Piękny, ukwiecony wiosną ogród to marzenie każdego ogrodnika. Niebagatelne znaczenie ma także zapach roztaczany przez kwitnące rośliny. A jeśli dodamy do tego jeszcze niewielką ilość pracy koniecznej do uzyskania takiego efektu, to zbliżymy się do ideału – ogrodu łatwego w utrzymaniu, pachnącego i bogatego w kolory. W jego uzyskaniu na pewno pomoże wzbogacenie ogrodowych rabat o lilak Meyera odmiany 'Palibin'.

tulipan.jpg bezpalibin01.jpg
bezpalibin03.jpg

     Lilak Meyera (Syringa meyeri) 'Palibin' to odporny, żywotny krzew o zwartej budowie i kulistym pokroju. Popularnie określany jest jako bez 'Palibin'. W naturze występuje w północnej części Chin. Dorasta do wysokości około 1,5 metra, przyrastając corocznie, w zależności od warunków uprawy, od 10 do ponad 20cm. Utrzymuje formę krzaczastą, gęstą i niewysoką - dzięki temu nadaje się do sadzenia nawet w małych ogrodach, gdzie jest doskonałą alternatywą dla zwykłych lilaków osiągających znaczne rozmiary. Można go również uprawiać w pojemnikach na balkonach lub tarasach.

obraz01.jpg

Jego drobne, zielone liście przybierają na jesieni słoneczną, złocisto-żółtą barwę.

obraz02.jpg obraz03.jpg

      Kwitnie obficie na przełomie maja i czerwca lecz czasem zdarza się powtórne, choć znacznie słabsze, kwitnienie w lipcu lub sierpniu. Zachwycająco pachnie! Jego woń rozchodzi się daleko po ogrodzie. Intensywność zapachu zależy od miejsca posadzenia – sprzyja temu słoneczne stanowisko.
Liczne kwiatostany w formie wiechy składają się z wielu drobnych, pojedynczych, liliowo-różowych kwiatów.

obraz04.jpg
obraz05.jpg
obraz06.jpg

      W moim ogrodzie ten uroczy krzew rośnie w kilku miejscach: tuż przy wejściu do domu, ciesząc kwiatami i wonią domowników oraz gości, tworzy niższe piętro obok krzewów tradycyjnych lilaków przy warzywniku.

obraz08.jpg
obraz09.jpg

Posadzony jest także nieopodal kompostownika.

obraz10.jpg

W formie szczepionej na pniu, rozkłada się również w pobliżu rododendronów, tuż obok piwonii krzewiastych.

obraz07.jpg

       Ten wartościowy krzew zadowoli się przeciętnie żyzną glebą; dodatkowym atutem jest to, że nie ma znaczenia odczyn pH. Doskonale znosi zarówno suche, jak i wilgotne podłoże (jednak nie podmokłe!). Najlepiej rośnie w pełnym słońcu, choć toleruje też miejsca lekko zacienione, wtedy jednak słabiej kwitnie. Jest całkowicie mrozoodporny i wytrzymały na warunki miejskiego zanieczyszczenia – może rosnąć nawet w centrum dużych aglomeracji; ostatnio coraz częściej wprowadza się go do wielkomiejskich parków.
Lilak Meyera 'Palibin' jest wspaniałą rośliną, zarówno do nasadzeń pojedynczych jak i grupowych -  szczególnie pięknie prezentuje się w formie niskich żywopłotów. Tworzy udane kompozycje z krzewami iglastymi, różnokolorowymi berberysami i tawułami, złotlinem, żylistkiem oraz świetnie zgrywa się z bylinami na mieszanych rabatach.
       Pełne nektaru, mocno pachnące kwiaty tego bzu wabią liczne motyle, dlatego warto go sadzić wszędzie tam, gdzie bawią się dzieci – widok kwiatów otoczonych chmurką motyli dostarcza im bowiem wiele radości. Ukwiecone gałęzie można też ścinać do wazonów, są dość trwałe.
       Właściwie opieka nad tym niewielkim krzewem ogranicza się do, w zależności od potrzeb, mocnego lub kosmetycznego skrócenia gałęzi zaraz po kwitnieniu; wskazane jest, aby wtedy krzew również zasilić i dobrze podlać.

obraz11.jpg
obraz12.jpg

Lilak ten doskonale znosi przycinanie i nawet po silnym cięciu, już po upływie trzech tygodni, pojawiają się liczne młode pędy. Są wspaniałą zapowiedzią bujnego kwitnienia w następnym sezonie.

      Bez 'Palibin' jest ozdobą mojego ogrodu od 2000 roku i w tym czasie nie było potrzeby stosowania żadnych oprysków przeciwko chorobom grzybowym. Przez ten okres zaledwie 2 lub 3 razy pryskałam systemicznym insektycydem przeciwko szkodnikom wygryzającym drobne dziurki na brzegach liści. Roślina jest w sumie zupełnie niekłopotliwa, no, może poza usuwaniem odbijających czasem od korzeni odrostów.

obraz13.jpg
obraz14.jpg

Tak pięknemu krzewowi można to jednak darować, a bonusy w postaci nowych roślin rozdawać znajomym, z pewnością sprawi im to przyjemność! Można też nabyć krzew w formie szczepionej na pniu - nie ma wówczas problemu z niechcianymi odrostami.

Znakomita roślina, polecam!

szlaczek-2.jpg

'