Strona główna / OGRÓD / O ogrodzie
 

O ogrodzie


Jest średniej wielkości i leży tuż poza granicami większego miasta. Z moich okien rozciąga się widok na pola, nieużytki oraz domy sąsiadów. Z dala od ruchliwych ulic i dużych blokowisk jest bardzo spokojnie.
Oto fragment ogrodu w 2007 roku.

obraz01.jpg


Klimat jest przyjemny, gdyż wcześnie rozpoczyna się wiosna i ziemia szybko się ogrzewa, ale...
z okolicznego wzgórza zimą oraz wiosną spływa fala mroźnego powietrza i zatrzymuje się po drodze na terenie ogrodu. Wieją też mocne wiatry, które dodatkowo obniżają temperaturę i wysuszają zimozielone rośliny. Tak więc zima i wiosna to trudny okres dla ulubionych różaneczników i azalii. Przed mroźnym wiatrem miał chronić zbudowany od zachodniej i północnej strony niewysoki mur oraz kawałek żywopłotu od strony południowej. Jednak na początku maja 2006 roku późny przymrozek dokonał takich spustoszeń, że postanowiłam ograniczyć przepływ zimnego powietrza przez ogród i otoczyłam go z pozostałych stron żywopłotem z tui oraz drewnianymi elementami tworzącymi parkan.
Tak wyglądały szkody poczynione przez jedną noc z 10-stopniowym przymrozkiem.
a

obraz02zm.jpg

Osłona jest skuteczna, gdyż posadzone rośliny zagęściły się i w ciągu kilku lat osiągnęły zaplanowaną wysokość dwóch metrów. Takie odgrodzenie się zapewnia również większą intymność i daje poczucie odosobnienia.


Już w następnym roku, po posadzeniu żywopłotu i postawieniu drewnianego ogrodzenia, można było odczuć różnicę. Przetaczające się przez ogród wiatry znacznie straciły na sile i wreszcie młode, kruche pędy wielkokwiatowych róż przestały być wyłamywane. Mniej też były wysuszane zimą liście i pędy różaneczników. Poprawa ogrodowego mikroklimatu dała mi satysfakcję z wykonanej pracy - był to, według mnie, dobry pomysł.

Ogrodowe wnętrza w 2014 roku:

 

Zapraszam do "zwiedzania" mojego ogrodu:
'

rm-7m.jpgRabaty rododendronowe

rm-7m.jpgWrzosowisko

rm-7m.jpgKot w ogrodzie

Z blisrm-7m.jpgka i z daleka

rm-7m.jpgMagnolie

rm-7m.jpgPiwonie

rm-7m.jpgRóże

rm-7m.jpgOczko wodne

rm-7m.jpgOgród skalny