Strona główna / ROK W OGRODZIE / Polecam rośliny
 

Wiśnia wczesna (Prunus incisa) 'Kojo-no-mai'

'
      Wiosna jest wszędzie bardzo wyczekiwaną porą roku i w różnych rejonach świata inne są jej zwiastuny. W Polsce z utęsknieniem wyglądamy pierwszych przebiśniegów i pierwiosnków, zaś Japończycy czekają na kwitnienie wiśni. Na bajkowy, wiosenny krajobraz, kiedy w parkach, ogrodach i na dzikich terenach  pojawiają się, otulone białym i różowym kwieciem, drzewa wiśni wczesnej (Prunus incisa) oraz piłkowanej (Prunus serrulata).

tulipan.jpg incisa01.jpg
incisa02.jpg

       W Japonii masowo celebruje się zjawisko kwitnienia drzew wiśniowych, których kwiaty zwane są tam sakura (桜). Japończycy podziwiają wówczas ich urodę i obfitość kwitnienia. W tym okresie w tamtejszych mediach pojawiają się szczegółowe informacje o przebiegającym przez cały kraj froncie kwitnienia wiśni ozdobnych (sakurazensen 桜前線) – począwszy od leżącej na południu, największej z wysp Riukiu, subtropikalnej Okinawy, gdzie zakwitają najwcześniej, aż do zimniejszych, północnych krańców Japonii.
Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni rozsiadają się wówczas pod drzewami, popijają podgrzewaną sake (obecnie również piwo) oraz jedzą tzw. obentō (お弁当), czyli kulki ryżowe, marynowane kiełki bambusa i inne smakołyki. Te uroczystości, obchodzone przez kolejne regiony, nazywają hanami (花見), co w dosłownym tłumaczeniu oznacza oglądanie kwitnących wiśni. Jest to czas wolny od pracy, by każdy mógł nacieszyć się tym ulotnym, krótkotrwałym zjawiskiem. Co ciekawe, jest jeszcze nocne oglądanie kwiatów wiśni, które określane jest jako yozakura (夜桜). Jedne z najpiękniejszych kwitnących drzew wiśni wczesnej można zobaczyć w tokijskim parku Ueno.

obraz01.jpg

       Wiśnia wczesna (Prunus incisa) 'Kojo-no-mai' to duży krzew lub niewielkie drzewko, które po 10 latach może dojść do 2,5m wysokości i takiej samej szerokości. Stare egzemplarze mogą osiągać znacznie większe rozmiary.
Prezentowanej odmianie wiśni nadano bardzo poetycką nazwę, która może odnosić się do jej płatków, a oznacza „taniec na tafli jeziora”. Japończycy nazywają ją również Fuji Cherry, ponieważ drzewko zostało odkryte na jednej z tras prowadzących na Górę Fudżi. Powstało zatem w sposób naturalny, co Japończycy cenią najbardziej. Szanując potęgę natury, uważają oni, że najpiękniejsze rośliny pojawiają się w warunkach dzikiej przyrody, bez ingerencji człowieka - są efektem działania naturalnych mechanizmów. Takie egzemplarze trzeba tylko odnaleźć!
I tak wiśnia wczesna 'Kojo-no-mai' została znaleziona na ścieżce Yoshidy przez niejakiego Shiuo Akaike (informacja pochodzi ze strony Keele University), następnie wykopana i przeniesiona do specjalnego ogrodu wiśni. Niestety, jedyne w swoim rodzaju drzewko nie przeżyło tej operacji. Szczęśliwie jednak zostały wcześniej pobrane zrazy i cenną odmianę udało się zachować. Dzisiaj jest ona jedną z najbardziej znanych na świecie. Zakochani w tej wiśni Japończycy często sadzą ją jako bonsai, ponieważ przy ciekawym, lekko płaczącym pokroju doskonale znosi formowanie. Anglicy zaś nazywają ją „zig zag cherry” odnosząc się do zygzakowato pogiętych gałęzi.

obraz02.jpg

    To drzewko/krzew ma bardzo ładny pokrój, który warto w ogrodzie szczególnie wyeksponować – nadaje się zatem na ogrodowy soliter.
Ponieważ bez problemu znosi cięcie, można z tej odmiany tworzyć również żywopłoty (przycinać należy pod koniec lata). Pięknie prezentuje się także w zestawieniach z innymi drzewami i krzewami, trzeba jednak pamiętać, że lubi miejsca słoneczne z wilgotnym, przepuszczalnym, w miarę zasobnym podłożem. Rosnące w gruncie drzewko jest w pełni mrozoodporne - niskie temperatury nie powodują przemarzania pędów, choć niestety mogą zniszczyć pąki kwiatowe. Ta wiśnia ma jednak tak piękne listowie i tak wspaniale przebarwia się jesienią na miedziano-czerwony kolor, że uprawiam ją z przyjemnością, pomimo raczej rzadkiego kwitnienia w klimacie południowo-wschodniej Polski.

obraz03.jpg
Ładnego kształtu gęste, zielone liście o ząbkowanych brzegach.

Wiśnia wczesna 'Kojo-no-mai' w zestawieniu z dereniem kwiecistym (Cornus florida) 'Rainbow' zarówno latem,

obraz20.jpg

jak i na jesieni doskonale się prezentuje.

obraz04.jpg
obraz05.jpg
obraz06.jpg

Najmłodsze liście na zakończeniach wiotkich gałązek długo zachowują ciemnozielony kolor, stanowiąc piękny akcent.

obraz07.jpg

Zimą łatwiej docenić ciekawy pokrój oraz podziwiać rysunek gałęzi.

obraz08.jpg
obraz09.jpg

Natomiast wczesną wiosną, już w marcu, można zachwycać się licznymi pąkami o różowych działkach kielicha.

obraz10.jpg
obraz11.jpg

Potem zaś masą drobnych, białych i bladoróżowych kwiatów o ciemniejszych środkach.
W zależności od pogody udaje się czasem zobaczyć ciekawe zjawisko - najpierw świeżo rozwinięte kwiaty są białe z delikatnym różem w środku, potem stają się czysto białe, by pod koniec kwitnienia przybrać ciepłą, różową barwę. Najprawdopodobniej wpływa na to panująca w okresie kwitnienia temperatura.

obraz13.jpg
obraz12.jpg
obraz14.jpg

W słoneczny dzień gromadnie uwijają się przy nich pszczoły i trzmiele.

obraz15.jpg

Subtelnej urody kwiaty dają wiele radości nawet w czasie pochmurnej i deszczowej pogody!

obraz16.jpg

Niewielkie, kuliste owoce zawiązują się sporadycznie.

obraz19.jpg

Wiśnię wczesną 'Kojo-no-mai' można również uprawiać w donicy, trzeba jednak zapewnić ochronę systemu korzeniowego przed przemarznięciem, odpowiednio ocieplając pojemnik przed nastaniem zimy.

      Wiśnia 'Kojo-no-mai' to piękne, zdrowe i wytrzymałe drzewko ozdobne - przez kilka lat uprawy nigdy nie spotkałam na nim żadnych szkodników ani nie zaobserwowałam chorób grzybowych. Do dobrego wzrostu wystarcza lekkie zasilenie wczesną wiosną. Prześwietlanie lub korektę kształtu najlepiej przeprowadzić latem, kiedy rany po cięciu najszybciej ulegają zabliźnieniu.
Gdy krzew lub drzewko zakwitnie, można urządzić sobie ogrodowe hanami i przy czarce zielonej herbaty (lub sake, jak Japończycy) podziwiać ukwiecone gałązki.

obraz17.jpg

Z perspektywy osoby siedzącej na ziemi prezentują się najpiękniej!

obraz18.jpg

Znakomita roślina, polecam!

szlaczek-2.jpg

Błękitne, modre, szafirowe czyli jednym słowem - niebieskie - kwiaty w świecie roślin nie są częste i może właśnie dlatego podobają się tak wielu ludziom. Ciągle trwają poszukiwania tej jednej jedynej, niezwykłej, prawdziwie niebieskiej róży, albo wśród storczyków – czysto błękitnej katlei. Zanim jednak hodowcy dojdą do takiego zabarwienia tych arystokratycznych kwiatów, możemy nasycić oczy drobną i niepozorną, ale jakże pięknie na niebiesko kwitnącą rośliną kobiercową.