Strona główna / WYSTAWY / 20th WOC World Orchid Show, Singapore 2011
 

20th World Orchid Conference, World Orchid Show, Singapore 2011

'
Do tej pory nie opisywałam żadnej z pokazanych wystaw; wydawało mi się, że zdjęcia, jakkolwiek dalekie od doskonałych, oddają jednak atmosferę prezentowanej wystawy i choć w części urodę orchidei. Wyjątkowo odstąpię od tej reguły, bo z tak niesamowitym pokazem jeszcze się nie spotkałam!
Jubileuszowa 20-ta Światowa Wystawa Orchidei, połączona z ogólnoświatową Konferencją poświęconą tym niezwykłym roślinom, odbywała się w Singapurze, w dniach 13-20 listopada 2011 roku, w Sands Expo and Convention Centre - części ogromnego kompleksu Marina Bay Sands.
Jest to miejsce, którym prężnie rozwijający się Singapur bardzo się szczyci – imponującymi budynkami o niezwykłych kształtach wpisało się ono na stałe w panoramę miasta.
'

obraz01.jpg

'
Po dotarciu do odpowiedniej części właściwego budynku, już od prowadzących do hali schodów witały nas storczyki. I to jak!
Do wejścia na halę szło się storczykowym tunelem ozdobionym festonami białego dendrobium i phalaenopsis, a przy samych drzwiach odwiedzających witały dwa słupy z wielkiej ilości kwitnących szafirowo storczyków vanda.

Samo wejście było imponujące, a był to dopiero przedsmak tego, co można było zobaczyć na licznych ekspozycjach wewnątrz hali.
Towarzystwa storczykowe z różnych krajów prezentowały swoje osiągnięcia na stanowiskach ekspozycyjnych, z których większość miała od 20 do nawet 100m². Były to jakby mini krajobrazy, gdzie orchidee były umiejętnie połączone z prezentacją kultury danego rejonu świata.
Pierwsze skrzypce na większości ekspozycji grały „rzeki” kolorowych hybryd storczyków o efektownych dużych kwiatach, ale był też prawdziwy „brylant” w postaci stanowiska malezyjskiego. Pozornie ustępującego urodą, bo bardziej zielonego, ze storczykami o drobniejszych kwiatach, w mniej krzykliwych kolorach, ale za to będących cennymi botanicznymi perełkami z rejonu Sabah - prawdziwego zagłębia różnorodnych gatunków Dendrobium, Bulbophyllum, Paphiopedilum, Renanthera i wielu innych. Na mnie właśnie ta ekspozycja, z widokiem szczytu góry Kinabalu oraz stale prezentowanym filmem o bogactwie miejscowej przyrody, wywarła niezapomniane wrażenie.

Tuż za progiem, na pierwszej widocznej ekspozycji, zachwycał w pozie tańca godowego rajski ptak - cały z bajecznie kolorowych orchidei!

Oprócz cennych, botanicznych orchidei tak różnorodny florystycznie rejon świata, jakim jest wyspa Borneo, chwalił się również ekspozycją roślin owadożernych z rodzaju Nepenthes.

W hali, tuż obok dużych stanowisk ekspozycyjnych, były prezentowane także mniejsze, ale równie piękne i ciekawe aranżacje kwiatowe, różne bukiety (ikebana, bukiety ślubne), obrazy z kwiatów, a nawet cała ściana kwiatowa.

W różnych punktach wystawy, przy poszczególnych stanowiskach ekspozycyjnych oraz w osobnych miejscach, wyszczególnione były nagrodzone storczyki. Nagradzanych egzemplarzy w różnych kategoriach było tak dużo, że sfotografowałam zaledwie niewielką ich część.

Należy dodać, że ta wystawa umożliwiała również zapoznanie się z wieloma informacjami o biologii orchidei – ich budowie, sposobach zapylania, uprawie z merystemów i wielu innych ciekawostkach.

Można też było zobaczyć stare, grube księgi z pięknymi rycinami storczyków.


Była także wystawa fotografii przyrodniczej poświęconej storczykom, przyznam jednak, że nie miałam już po prostu siły jej zobaczyć. Nawet o tę część hali, gdzie były liczne stanowiska oferujące sprzedaż storczyków (wraz z dokumentami CITES), tylko krótko zaczepiłam śpiesząc się do zwiedzenia okazjonalnie otwartych dla publiczności, będących jeszcze w budowie, ogrodów „Gardens by the Bay” – niezwykłego połączenia sztucznych konstrukcji przywodzących na myśl gigantyczne drzewa, z wodą i tropikalną roślinnością tego rejonu świata oraz specjalnymi kopułami dla roślinności z klimatu śródziemnomorskiego, a także, chłodniejszego klimatycznie, tropikalnego górskiego lasu deszczowego.
'

obraz136.jpg

'
Według podanych informacji, pierwsza cześć tych ogrodów – mierząca 54 hektary Bay South, będzie  otwarta dla zwiedzających w czerwcu 2012 roku, zaś reszta za około dwa lata. Wówczas cały kompleks Marina Bay Sands, z hotelami, halami konferencyjnymi i wystawienniczymi, wielopiętrowymi pasażami handlowymi, muzeum, teatrem i łączącym to wszystko mostem przerzuconym na wysokości czwartego piętra nad wielopasmowymi drogami oraz futurystycznym ogrodem, stanie się jedyną w swym rodzaju wizytówką tego rejonu świata.
'

obraz137.jpg

'
Cała wystawa wraz z wejściem do niezwykłego ogrodu była wprost niesamowita i dostarczyła mi mnóstwo niezapomnianych wrażeń!

Następny zjazd oraz wystawa odbędą się w 2014r. w Pretorii - stolicy Republiki Południowej Afryki.
'

stor-4.jpg'