Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Aerides multiflora   Roxbury 1823

Sekcja: Fieldingia

Synonimy: Aerides affinis Wall 1833, Aerides trigona Klotsch 1855, Aerides lobbii Hort. ex Lem. 1868, Aerides veitchi R.H. Torr. ex E. Morren 1876, Aerides godefroyana Rchb.f 1886, Epidendrum geniculatum Hook.f. 1890, Cleisostoma vacherotiana Guillaumin 1948.

'
Występuje na dużym obszarze południowej i południowo-wschodniej Azji - od Indii aż po Tajlandię, Laos i Wietnam. Rośnie w tropikalnych i subtropikalnych lasach, na wysokości od poziomu morza do 1100m n.p.m. W tego typu lasach, drzewa liściaste sezonowo tracą ulistnienie i wówczas do innych, niżej położonych, roślin dociera więcej słońca.
Aerides multiflora to mały lub średniej wielkości monopodialny epifit o wzniesionym lub zwieszającym się pokroju. Gęsto ulistniona łodyga może mieć do 25cm długości. Liście są wąskie i długie o nierównych, zaokrąglonych wierzchołkach.
Ten gatunek wymaga jasnego, przefiltrowanego światła, wysokiej wilgotności powietrza i częstego podlewania przez większą cześć roku. W naturze najwięcej słońca dociera do roślin zimą. Kwitnienie ma miejsce wiosną lub wczesnym latem. Zwisający kwiatostan wyrasta z łodygi i może mieć do 50 drobnych, gęsto ułożonych kwiatów.


Osiąga 15-30cm długości i czasem może być rozgałęziony.


Woskowe, pachnące kwiaty mają 2-3cm wielkości. Płatki (listki okwiatu) mogą przyjmować barwy od białej do różowo- fioletowej, są również często fioletowo nakrapiane przy końcach. Trójdzielna warżka ma romboidalne zakończenie i ubarwienie podobne do płatków.
'



Poszczególne kwiaty utrzymują się około dwóch tygodni, a ponieważ nie rozkwitają równocześnie, kwitnienie może trwać od 3-4 tygodni.

Widok ogólny.



Warunki uprawy

Aerides multiflora uprawiam w drewnianym koszu, wypełnionym bardzo przepuszczalnym podłożem, złożonym głównie ze średniej wielkości kawałków kory, korka oraz małej ilości pociętego Sphagnum (mech torfowiec) i keramzytu. Korzenie wyrastające poza kosz są długie i wiszą swobodnie.
Storczyk hoduję w warunkach szklarni umiarkowanej do ciepłej, przy wysokiej wilgotności powietrza wahającej się od 65-90%. Latem temperatura jest wysoka, powyżej 26°C w dzień i około 15-20°C w nocy. Zimą natomiast temperatury są niższe i mieszczą się w zakresie 21/14°C (dzień/noc).
Od wiosny do jesieni często podlewam, nawet dwa razy w tygodniu. W tym okresie również nawożę, stosując przy każdym podlewaniu połowę dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce. Aby pozbyć się nagromadzonych soli raz w miesiącu przepłukuję podłoże, mocząc je w czystej deszczówce. Zimą zapewniam nieco suchszy okres spoczynku - podlewam tylko raz na 2 tygodnie i nie nawożę.



'