Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Ascocentrum miniatum   (Lindley) Schlechter 1913

Synonimy: Saccolabium miniatum Lindl. 1847, Gastrochilus miniatus (Lindl.) Kuntze 1891.

'
To karłowaty, epifityczny storczyk o monopodialnym typie wzrostu, porastający gałęzie drzew liściastych i osiągający maksymalnie 15-20cm wysokości. Ponieważ w naturze występuje na szerokim obszarze (Indie, Nepal, Malaje, Filipiny, Tajlandia, Jawa, Borneo), w siedliskach położonych na różnych wysokościach (od 200 do 1200m n.p.m.), jest tolerancyjny jeśli chodzi o zakres temperatur. Najlepiej jednak rośnie w warunkach umiarkowanych, przy zapewnieniu wysokiej wilgotności powietrza i sporej ilości światła. Wymaga też dużej ilości wody, szczególnie w wiosenno-letnim okresie intensywniejszego wzrostu.
Właściwy poziom oświetlenia określa zabarwienie liści. Powinno być jasno zielone z bordowymi kropkami i przebarwieniami. Ilość słońca ma bezpośredni wpływ na indukcję kwitnienia i ilość tworzonych kwiatostanów. U podstawy pędu mogą wyrastać odgałęzienia, więc starsza, dojrzała roślina może wydawać liczne kwiatostany na wielu pędach. Kwitnienie jest wtedy bardzo widowiskowe.
Ascocentrum miniatum może kwitnąć w ciągu całego roku, jednak najczęściej następuje to wiosną (IV-VI).


Kwiatostany wyrastają z kątów liściowych i roślina może ich tworzyć więcej niż jeden, na tym samym pędzie. Osiągają długość 25cm.


Mogą mieć do 30 małych kwiatów o intensywnie pomarańczowej barwie. Średnica pojedynczego kwiatu osiąga 1,5cm. Kwiaty nie pachną.
Kwitnienie jest dość długie i trwa około miesiąca czasu.

Widok ogólny.


Warunki uprawy


Ascocentrum miniatum
uprawiam w warunkach szklarni umiarkowanej do ciepłej, przy wysokiej wilgotności powietrza wahającej się od 65-90%. Latem temperatura jest wysoka, powyżej 26°C w dzień i około 15-20°C w nocy. Zimą natomiast temperatury są niższe i mieszczą się w zakresie 21/14°C (dzień/noc). Storczyk jest zamocowany na podkładce, ze swobodnie wiszącymi korzeniami. Od wiosny do jesieni często podlewam, nawet 2-3 razy w tygodniu. W tym okresie również nawożę, stosując przy każdym podlewaniu połowę dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce. Aby pozbyć się nagromadzonych soli, dwa razy w miesiącu przepłukuję korzenie, mocząc je w czystej deszczówce.
Zimą zapewniam bardziej suchy okres spoczynku, podlewając tylko raz w tygodniu i sporadycznie nawożąc.


'