Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Asconopsis Jiaho's Orange

(Asconopsis Irene Dobkin × Phalaenopsis Zuma's Pixie)


Jest to udana międzyrodzajowa hybryda, w której rodowodzie można znaleźć Ascocentrum miniatum oraz różne gatunki Phalaenopsis. Wpływ genów Ascocentrum jest szczególnie widoczny w warunkowaniu takiej cechy, jaką jest barwa kwiatów. Krzyżówka ta została zarejestrowana w 2004 roku przez Nobby Orch.
Asconopsis Jiaho's Orange to niewielki storczyk o ładnych liściach i stosunkowo dużym, w porównaniu z wielkością samej rośliny, kwiatostanem (do 20cm długości). Kwitnie zazwyczaj wiosną, wytwarzając gruby, mocny i rozgałęziony kwiatostan. Do kwitnienia wymaga dużo jasnego przefiltrowanego światła.


Ponieważ liście są niewielkie, grube i sztywne, wyrastający pęd kwiatowy omija je i kieruje się mocno w bok. Rozbudowany kwiatostan ma zazwyczaj dużo kwiatów, więc jego ciężar może przeważyć doniczkę. Dlatego dobrze jest kontrolować na bieżąco sytuację i w razie konieczności umieścić roślinę w ceramicznej osłonce, chroniąc storczyk przed przewróceniem lub upadkiem.




Ta kompaktowa orchidea potrafi zachwycić nie tylko budową kwiatów i ich ilością, ale przede wszystkim zmianą barwy w trakcie ich rozwoju. Świeżo rozkwitłe kwiaty mają intensywną pomarańczową barwę, z upływem czasu bledną i przybierają bardziej różowy kolor. W kwiatostanie może być nawet 20 kwiatów o średnicy do 3cm.


W słoneczne dni w godzinach południowych kwiaty ładnie pachną. Kwitnienie jest bardzo długie i może trwać ponad pół roku. Już choćby z tego powodu jest to roślina godna polecenia.

Widok ogólny.
'



Warunki uprawy

'
Asconopsis Jiaho's Orange to storczyk bezproblemowy w uprawie. Rośnie w oranżerii w warunkach umiarkowanych, przy wysokiej wilgotności powietrza wahającej się od 65-90%.
Latem temperatura jest wysoka, powyżej 26°C w dzień i około 15-20°C w nocy. Zimą natomiast temperatury są niższe i mieszczą się w zakresie 21/14°C (dzień/noc). Staram się, aby storczyk stał w cieplejszym miejscu oranżerii, gdzie nocne temperatury nie spadają poniżej 16°C.
Roślina posadzona jest w plastikowej, nieprzejrzystej doniczce, a podłoże składa się głównie z grubych kawałków kory. W uprawie ma właściwie takie same warunki, jak hybrydy Phalaenopsis. Nie stosuję jednak krótkiego przesuszenia i przechłodzenia w okresie jesiennym. Podlewam i nawożę jednakowo w czasie całego roku, używając deszczówki z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Nawożę przy każdym podlewaniu, stosując połowę dawki nawozu do storczyków. Zimą, przy mniejszej ilości światła i niższych temperaturach, wydłużam okres przed kolejnym podlaniem do 2 tygodni. Raz w miesiącu przepłukuję podłoże, aby pozbyć się nagromadzonych soli. Najpierw krótko zanurzam doniczkę, czekam 20 minut na rozpuszczenie soli i przelewam czystą deszczówką w ilości podwójnej objętości doniczki. W czasie zimy oraz wiosną zapewniam dużo światła, aż do pojawienia się lekko bordowych smug na liściach. Według mnie taka ilość światła jest niezbędna do indukcji kwitnienia.


'