Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Baptistonia echinata   Barb. Rodr. 1877

Synonimy: Epidendrum tetrapetalum Vell. 1831, Oncidium brunleesianum Rchb.f. 1878, Oncidium echinatum Cogn. 1902, Oncidium vellozoanum Pabst 1957, Gomesa echinata (Barb. Rodr.) M.W.Chase & N.H.Williams 2009.

'
To rzadki, epifityczny gatunek rosnący w górskich lasach deszczowych Brazylii, położonych na wysokości do 1200m n.p.m. Występuje w wilgotnych, cienistych stanowiskach i osiąga nieduże rozmiary. Roślina mierzy około 20cm. Nieduże, cylindryczno-jajowate pseudobulwy wyrastają blisko siebie i zwieńczone są jednym lub dwoma ciemnozielonymi, lekko błyszczącymi liśćmi. Podstawy przyrostów okryte są kilkoma cienkimi, „papierowymi” osłonkami. Gatunek ten jest tolerancyjny jeśli chodzi o temperaturę, dobrze rośnie zarówno w bardzo ciepłych jak i w chłodniejszych warunkach. Niezbędny jest jednak spadek temperatury nocą oraz krótki okres spoczynku (lekkiego przesuszenia), gdy w pełni dojrzeją nowe przyrosty.
Ten uroczy, kompaktowy storczyk chętnie kwitnie, choć same kwiatostany rosną bardzo wolno. Zazwyczaj pojedyncze pędy kwiatostanowe pojawiają się pod koniec lata lub wczesną jesienią, wyłaniając się spod osłonek otaczających podstawy dojrzałych pseudobulw.
.

Czasem z jednej pseudobulwy mogą wyrastać dwa pędy.
'
obraz02a.jpg
obraz02b.jpg
'
Są cienkie i delikatne, jednak wolno przyrastając, osiągają pod koniec zimy długość dochodzącą nawet do 45cm. Kwiatostany są najczęściej rozgałęzione i pod ciężarem licznych pąków zwieszają się w dół.
.


'
Ponieważ podlewanie rośliny (zanurzanie doniczki) ze zwieszającym się kwiatostanem może być kłopotliwe, pęd kwiatowy można podnieść do góry i przywiązać do podpórki.
.



Jednakże w przypadku bardzo rozbudowanych i ciężkich  kwiatostanów, lepiej jest gdy przyjmują naturalny układ zwisając w dół, ponieważ łodygi podniesione do góry i przymocowane do podpórek mogą się łamać na różnej wysokości.
Kwiaty są nieduże i mają około 2-2,5cm wielkości. Posiadają unikalny kształt - są częściowo otwarte, zazwyczaj kremowo-żółtej barwy, z wyróżniającym się bordowo-brązowym zakończeniem warżki i delikatnymi paseczkami na płatkach. Nie pachną.

obraz06.jpg
obraz07.jpg
.
Duża ilość drobnych kwiatów oraz ich niezwykły kształt i kolorystyka powodują, że kwiatostan przypomina chmurę trzmieli.

  obraz08.jpg

Taki widok cieszy dość długo - kwitnienie trwa około czterech tygodni.

Widok ogólny.

Pierwsze kwitnienie w 2009 roku.

obraz09.jpg
'
W 2018 roku rozrośnięty storczyk bardzo ładnie zakwitł.
'
obraz10.jpg


Warunki uprawy

'
Baptistonia echinata
to storczyk łatwy i bardzo wdzięczny w uprawie. Ponieważ pochodzi z tropikalnych lasów deszczowych, wymaga dużej wilgotności powietrza i podłoża oraz bardziej cienistego stanowiska. Roślinę uprawiam w oranżerii, gdzie wilgotność powietrza waha się od 65-90%. Latem temperatura jest wysoka, powyżej 26°C w dzień i około 15-20°C w nocy. Zimą natomiast temperatury są niższe i mieszczą się w zakresie 21/14°C (dzień/noc).
Storczyk rośnie w glinianej doniczce, w podłożu złożonym z niewielkich kawałków kory, drobnych chipsów kokosowych z małym dodatkiem Sphagnum (mech torfowiec) oraz węgla drzewnego. Ponieważ ten gatunek lubi większą ilość wilgoci w podłożu, w okresie intensywnego wzrostu, od wczesnej wiosny do jesieni, podlewam co tydzień. Stosuję wówczas przy każdym podlewaniu połowę dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. W ten sposób roślina może uzupełnić niedobory wapnia i magnezu. Raz w miesiącu przepłukuję podłoże czystą deszczówką, by pozbyć się nagromadzonych soli. Po pełnym wykształceniu pseudobulw zmniejszam częstotliwość podlewania, powodując lekkie przesuszenie. Pomimo pojawienia się i rozwijania pędów kwiatowych, zimą ograniczam ilość wody, podlewając raz na 2 tygodnie i sporadycznie nawożę. Dopiero pod koniec zimy, gdy storczyk intensywnie rozbudowuje kwiatostan, stopniowo zwiększam ilość dostarczanej wody.



'