Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Blc. (Brassolaeliocattleya) Alma Kee 'Tipmalee'   AM/AOS

(Lc. Alma × Blc. Cheah Bean-Kee)


Obecna nazwa: Rhyncholaeliocattleya Alma Kee 'Tipmalee'
                     (Cattleya Alma × Rhyncholaeliocattleya Cheah Bean-Kee)
'
Jest to wyjątkowo piękna hybryda stworzona i zarejestrowana przez Miyamoto w 1971 roku. W 1986 roku zdobyła nagrodę American Orchid Society. Począwszy od tamtego momentu, stanowi standard w wielu kolekcjach katlei.
Jest tolerancyjna w stosunku do warunków uprawy, dobrze rośnie zarówno w chłodnych, jak i ciepłych temperaturach. Nowe przyrosty tworzy dwa razy w roku - wiosną i na jesieni. Lekko błyszczące, żywo zielone liście mają tendencję do poziomego wzrostu lub wyginania się na boki, więc wydaje się, że nie osiągają dużych rozmiarów. Jednak razem z pseudobulwą mogą dojść do 40cm długości, zatem jest to roślina średniej wielkości.
Aby zakwitła, wymaga naprawdę wysokiego poziomu światła. Należy więc ustawić storczyk przy południowym oknie i tylko nieznacznie cieniować, aby nie doszło do poparzenia liści.
Mocne, wiosenne przyrosty zazwyczaj tworzą pochewki kwiatowe. Początkowo są one zielone, jednak pod koniec lata zaczynają żółknąć i zasychać.




W żadnym razie nie powinno się ich ruszać, bo w niedługim czasie, pomimo zmiany koloru i lekkiego zasychania, w środku zaczyna tworzyć się kwiatostan.




Otwarcie lub delikatne usunięcie pochewki skutkuje wstrzymaniem wzrostu i zasuszeniem rosnącego pędu kwiatostanowego. Traci się wtedy oczekiwane kwitnienie, a ma ono miejsce tylko raz w roku - na jesieni.
Pochewki szybko wypełniają się w środku i niebawem pąki przebijają zaschnięte osłonki.
.



Pojedyncze lub podwójne kwiaty są duże. W barwie i budowie kwiatu widać wyraźnie cechy dziedziczone po Cattleya dowiana. Szczególnie zaznacza się to w przypadku kontrastowej, aksamitnej warżki o amarantowo-czerwonym kolorze i przepięknym złocistym użyłkowaniu.


Pozostałe płatki (listki okwiatu) są jasno-żółte. Dzięki niezwykłej grze kolorów i doskonałej formie, kwiaty są bardzo atrakcyjne. W ciągu dnia delikatnie pachną.




Mają około 14cm średnicy i są osadzone na stosunkowo cienkich łodygach. Trzeba więc uważnie obserwować i w razie potrzeby przywiązać kwiaty do podpórki, aby uniknąć złamania się kwiatostanu pod ich ciężarem. W zależności od temperatury kwitnienie trwa 2-3 tygodni.

Widok ogólny.
.



Warunki uprawy

'
Jest to stosunkowo łatwa w uprawie katleja, jednakże pod pewnymi warunkami. Bezwzględnie wymaga dobrego przeschnięcia podłoża przed kolejnym podlaniem. Niespełnienie tego wymogu, powoduje szybkie gnicie korzeni, co może prowadzić do utraty rośliny. Dlatego stosuję ceramiczną doniczkę oraz grube, łatwo wysychające podłoże korowe, z dodatkiem węgla drzewnego i keramzytu.
Trzeba też uważać na młode przyrosty, które przy mokrym podłożu i niższej temperaturze, bardzo łatwo zapadają na bakteryjną zgniliznę - czernieją i zagniwają. Roślina nie powinna więc być zbyt głęboko posadzona, kłącze powinno być na powierzchni podłoża. Biorąc pod uwagę te ograniczenia i częściowo kierując się wymaganiami C. dowiana, klon ten zimą podlewam rzadko.
Blc. Alma Kee 'Tipmalee' uprawiam w warunkach szklarni umiarkowanej do ciepłej, gdzie latem temperatury są wysokie - powyżej 26°C w dzień i 15-20°C nocą. Zimą temperatury są niższe: 21/14°C (dzień/noc).
W okresie wzrostu, nawożę przy każdym podlewaniu połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Dzięki temu roślina może uzupełnić niedobór pierwiastków (wapń, magnez). Raz w miesiącu przepłukuję podłoże, podlewając najpierw przez zanurzenie, a później przelewając czystą deszczówką w ilości podwójnej objętości doniczki. Po kwitnieniu pozwalam na lekki odpoczynek, przez okres 2-3 tygodni, nie podlewając jej w tym czasie.
Zimą nie nawożę i dbam o całkowite przeschnięcie podłoża przed kolejnym podlaniem.


'