Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Blc. (Brassolaeliocattleya) Arom Gold 'Kultana'

(Lc. Prachuab's Delight × Blc. Angkinantana)


Obecna nazwa: Rhyncholaeliocattleya Arom Gold 'Kultana'
                      (Cattleya Parachuab's Delight × Rhyncholaeliocattleya Angkinantana)
'
Ta hybryda powstała w Tajlandii w 1990 roku i została zarejestrowana przez osobę o nazwisku Chaimongkoltakul. Jest to odporna, dobrze rosnąca jednolistna katleja o wysmukłych pseudobulwach. Przyrosty od podstawy pędu do końca liścia mierzą ponad 40cm. Kwitnie dużymi kwiatami o żółtych płatkach i różowo-czerwonej warżce. Przez tę kombinację kolorów stanowi swego rodzaju konkurencję dla znanej i obecnej w wielu kolekcjach Blc. Alma Kee 'Tipmalee'. Według mnie kolorystyką jej nieco ustępuje, za to może się poszczycić wyjątkowym, wręcz oszałamiającym zapachem, gdyż Blc. Alma Kee pachnie słabo.
Kwitnie raz w roku, w okresie późnego lata lub wczesnej jesieni. Poza większą ilością światła i dobową różnicą temperatur nie wymaga specjalnych zabiegów w celu inicjacji kwitnienia. Dobrze rośnie zarówno w oranżerii jak i na parapecie, gdzie wystarczy uchylić okno, aby nocą była niższa temperatura.
Kwiatostany rozwijają się z typowych pochewek i mogą mieć od 1 do 3 kwiatów o średnicy 14-16cm.


Płatki (listki okwiatu) są początkowo zielono-żółte, później przechodzą w jasnożółty kolor,




.by pod koniec kwitnienia nabrać soczystej, słonecznie żółtej barwy.




Ta wyraźna zmiana natężenia koloru płatków jest bardzo ciekawa, jednak największą atrakcję stanowi warżka. Jest bardzo efektowna - mocno fryzowana, różowo-czerwona, z niewielkim dodatkiem pomarańczowej barwy oraz dwiema ciemnożółtymi plamami. Mocno falbaniasty brzeg warżki jest lekko rozjaśniony, zaś jej podstawa delikatnie żyłkowana. Warżka jest również najbardziej zmienną częścią okwiatu - dotyczy to zarówno jej ubarwienia jak i kształtu. Bywa, że jej ubarwienie w poszczególnych kwiatach tego samego kwiatostanu znacznie się różni, a kształtem od szerokiej i mocno sfalowanej przechodzi do formy trójłatkowej z kryzą na zakończeniu środkowej łatki.


obraz06.jpg
obraz06a.jpg
obraz06b.JPG


W warunkach oranżerii kwitnienie trwa trzy tygodnie; w domu jest krótsze (do 2 tyg.).
Dla tych wykwintnie pachnących oraz pięknych i ciekawych kwiatów warto mieć tę odmianę w swojej kolekcji!

Widok ogólny.
.



Warunki uprawy

'
Hybryda bezproblemowa w hodowli. Roślinę trzymam w ceramicznej donicy z warstwą drenażu na dnie i stosuję grube podłoże zakupione w OrchidSklepiku. Wcześniej uprawiałam ją w domu, obecnie zapewniam warunki szklarni umiarkowanej do ciepłej, gdzie latem temperatury są wysokie - powyżej 26°C w dzień i 15-20°C nocą. Zimą temperatury są niższe: 21-14°C (dzień/noc). W okresie wzrostu nawożę przy każdym podlewaniu połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Dzięki temu roślina może uzupełnić niedobór pierwiastków (wapń, magnez). Raz w miesiącu przepłukuję podłoże, podlewając najpierw przez zanurzenie, a później przelewając czystą deszczówką w ilości podwójnej objętości doniczki. Po kwitnieniu pozwalam na lekki odpoczynek, przez okres dwóch tygodni, nie podlewając jej w tym czasie.
Zimą nie nawożę i pozwalam na całkowite przeschnięcie podłoża przed kolejnym podlaniem.


'