Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Blc. (Brassolaeliocattleya) Cashen's White Crystal

(Blc. Ranger Six × Cattleya walkeriana )


Obecna nazwa: Rhyncholaeliocattleya Cashen's White Crystal
                      (Rhyncholaeliocattleya Ranger Six × Cattleya walkeriana)
'
Ta odmiana to hybryda bardzo znanej oraz utytułowanej Blc. Ranger Six i botanicznego gatunku Cattleya walkeriana. Po pierwszym rodzicu odziedziczyła śnieżnobiałą barwę kwiatu oraz dużą, szeroką, pofalowaną warżkę z rozległą żółtą plamą na środku, zaś po Cattleya walkeriana - płaski, mocno otwarty kwiat o woskowych płatkach.
Średniej wielkości kwiaty są bardzo efektowne, jednak trudno mi uznać tę odmianę, stworzoną w 1990 roku, za bardzo udaną. Wpływa na to wysokość kwiatostanu (długość łodygi kwiatostanowej) i wygląd liści.
Jak wszystkie katleje, aby zakwitła, wymaga sporo słońca. Wysoki poziom światła powoduje pojawienie się na powierzchni liści dużej ilości drobnych, czarnych plamek, które pokrywają je prawie całkowicie. W bardziej cienistych warunkach te przebarwienia się nie pojawiają, co sprawia, że ulistnienie ładniej wygląda, ale roślina nie zakwita. Z kolei zbyt silne nasłonecznienie powoduje, że pojawiające się kwiaty mogą być zdeformowane. Trzeba więc znaleźć takie miejsce, gdzie roślina będzie miała odpowiednią ilość światła i pogodzić się z niezbyt ładnym wyglądem liści.
Kwitnie raz w roku, zimą, na tych przyrostach, które wyrosły latem, przy wysokim poziomie światła. Kwiatostany wyrastają wprost z czubka pseudobulwy lub z typowej dla katlei pochewki kwiatowej.


Na pędzie kwiatowym tworzy się jeden lub dwa kwiaty. Ponieważ jest on krótki, rozwijające się piękne kwiaty nie znajdują dość miejsca na dobre wyeksponowanie i jakby "siedzą" na liściu.


Śnieżnobiałe kwiaty są trwałe, mają 10cm średnicy i sfalowaną warżkę, bardzo dużą w stosunku do pozostałych płatków (listków okwiatu), która stanowi prawdziwą ozdobę. Również pięknie pachną.
Kwitnienie trwa 7-8 tygodni, a więc bardzo długo jak na katleje.

Widok ogólny.
.


Warunki uprawy

'
Blc. Cashen's White Crystal to odporna i dobrze przyrastająca roślina, dająca dwa razy w roku nowe przyrosty. Rośnie w ceramicznej donicy z drenażem na dnie, w podłożu składającym się z grubych kawałków kory. Uprawiam ją w warunkach szklarni umiarkowanej, gdzie latem temperatury są wysokie - powyżej 26°C w dzień i 15-20°C nocą. Zimą temperatury są niższe: 21/14°C (dzień/noc).
W okresie wzrostu nawożę przy każdym podlewaniu połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Dzięki temu roślina może uzupełnić niedobór pierwiastków (wapń, magnez). Raz w miesiącu przepłukuję podłoże, podlewając najpierw przez zanurzenie, a później przelewając czystą deszczówką w ilości podwójnej objętości doniczki.
Zimą nie nawożę i zmniejszam częstotliwość podlewania, tak aby podłoże przeschło przed kolejnym podlaniem. Po kwitnieniu pozwalam na lekki odpoczynek przez okres dwóch do trzech tygodni, nie podlewając jej w tym czasie.


'