Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Blc. (Brassolaeliocattleya) Chunyeah 'Good Life No.1'   AM/AOS

(Blc. Tassie Barbero × Blc. Kuan-Miao Chen)


Obecna nazwa: Rhyncholaeliocattleya Chunyeah 'Good Life No.1'
                      (Rhyncholaeliocattleya Tassie Barbero × Rhyncholaeliocattleya Kuan-Miao Chen)
'
Brassolaeliocattleya Chunyeah została zarejestrowana w 1991 roku (Lai Teng-Hsiung). Należy ona do grupy odnoszących sukcesy standardowych żółtych katlei, określanych również jako yellow standard cattleya grex.
Grex jest terminem używanym w odniesieniu do całego potomstwa powstałego w wyniku konkretnej krzyżówki. Odmiany Chunyeah to właśnie grex, bo w wyniku skrzyżowania Blc. Tassie Barbero z Blc. Kuan-Miao Chen powstało wiele udanych, popularnych kultywarów, np. Good Life No.1, Tzeng-Wen, Canary, No.17, No.19 itd.
W 2002 roku, na wystawie New York International Orchid Show, kultywar 'Good Life' dostał wysoką nagrodę Award of Merit, przyznaną przez American Orchid Society (AOS).
Prezentowana katleja osiąga dość duże rozmiary. Smukłe pseudobulwy mają około 18cm wysokości i są zakończone pojedynczym liściem o długości dochodzącej do 30cm. Dodatkowo liście wyginają się na boki, a więc roślina zajmuje sporą przestrzeń. Jak większość katlei wymaga dużej ilości światła i umiarkowanych warunków uprawy. Nie ma ściśle określonej pory kwitnienia, choć nowe przyrosty wyrastają głównie wiosną, dojrzewają w trakcie lata i zazwyczaj jesienią z typowych pochewek wyłaniają się kwiatostany.


Pojedynczy kwiatostan może mieć od 2 do 3 dużych kwiatów o średnicy około 17cm. W krótkim czasie po rozwinięciu wydzielają one niesamowity wręcz zapach.
Gdybym miała określić, która ze znanych mi hybryd katlei pachnie najmocniej, bez wahania wskazałabym Blc. Chunyeah 'Good Life No.1'. Siłą i jakością zapachu bez trudu pokonuje znaną ogólnie Potinarę Burana Beauty.
Początkowo kwiaty mają intensywnie żółte płatki oraz aksamitną, bordowo-żółtą warżkę (listki okwiatu).
.Później kwiaty ciemnieją i płatki przybierają niemal pomarańczową barwę.
Podobnie jak inne odmiany należące do grupy Chunyeah grex, 'Good Life No.1' cechuje obecność na warżce dużych, intensywnie żółtych plam.
Kwitnienie trwa około trzech tygodni.

Widok ogólny.
.Warunki uprawy

'
Krzyżówka bezproblemowa w hodowli. Jako podłoże stosuję grubą korę, roślinę trzymam w ceramicznej doniczce z drenażem na dnie. Uprawiam ją w warunkach szklarni umiarkowanej, gdzie latem temperatury są wysokie - powyżej 26°C w dzień i 15-20°C nocą. Zimą temperatury są niższe: 21/14°C (dzień/noc). W ciągu całego roku wilgotność względna powietrza waha się od 65-90%.
Ta katleja potrzebuje dużo światła i łatwo przesychającego, przepuszczalnego podłoża. W okresie wzrostu nawożę przy każdym podlewaniu połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Dzięki temu roślina może uzupełnić niedobór pierwiastków (wapń, magnez). Raz w miesiącu przepłukuję podłoże, podlewając najpierw przez zanurzenie, a później przelewając czystą deszczówką w ilości podwójnej objętości doniczki.
Jeśli zimą storczyk jest w okresie wzrostu, wówczas sporadycznie nawożę i oszczędnie podlewam, nie dopuszczając do dłużej trwającego, całkowitego przeschnięcia podłoża. Gdy jednak zimą jest w okresie spoczynku, wtedy nie nawożę i dbam o całkowite przeschnięcie podłoża przed kolejnym podlaniem. Od wiosny stopniowo zwiększam częstotliwość podlewania. Po kwitnieniu pozwalam na lekki odpoczynek, przez okres dwóch tygodni, nie podlewając w tym czasie.


'