Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Blc. (Brassolaeliocattleya) Frank Fordyce

(Lc. Colorama × Blc. Golden Slippers)


Obecna nazwa: Rhyncholaeliocattleya Frank Fordyce
                     (Cattleya Colorama × Rhyncholaeliocattleya Golden Slippers)
'
Ta hybryda o efektownych żółtych kwiatach została zarejestrowana w 1981r. przez Rod McLellan Co. W mojej kolekcji jest obecna od 2005 roku.
W ciągu roku dwa razy wytwarza przyrosty, wiosną i na jesieni. Chętnie kwitnie, bez specjalnych zabiegów w celu inicjacji kwitnienia. Jak do tej pory kwiatostany wyrastały na każdej pseudobulwie, z wytworzeniem lub bez typowej pochewki kwiatowej, a pąki rosły dosłownie w oczach.


Początkowo kwiaty są koloru buro-żółtego, z czasem wybarwiają się i nabierają pięknej, głębokiej, złocisto-pomarańczowej barwy.


Kwiaty są trwałe, mają 12 cm średnicy i dość grube płatki. Kwitnienie trwa prawie dwa miesiące. Warżka jest mocno sfalowana z nieznacznym brązowawym cieniem. Kwiatostan jest sztywny, mocno zbudowany, jednak przy szybkim wzroście, szczególnie zimą, może wymagać podpórki.
'


'
Każdy przyrost ma jeden, rzadziej dwa duże, grube i twarde liście. Poszczególne pseudobulwy rosną w niewielkim oddaleniu od siebie, mimo tego, jest to roślina duża, zajmująca sporą przestrzeń.

Widok ogólny.
'

'

Warunki uprawy:

'
Krzyżówka bezproblemowa w hodowli. Jako podłoże stosuję grubą korę, roślinę trzymam w ceramicznej donicy z drenażem na dnie. Uprawiam ją w warunkach szklarni umiarkowanej do ciepłej, gdzie latem temperatury są wysokie - powyżej 26°C w dzień i 15-20°C nocą. Zimą temperatury są niższe: 21/14°C (dzień/noc).
W okresie wzrostu nawożę przy każdym podlewaniu połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Dzięki temu roślina może uzupełnić niedobór pierwiastków (wapń, magnez). Raz w miesiącu przepłukuję podłoże, podlewając najpierw przez zanurzenie, a później przelewając czystą deszczówką w ilości podwójnej objętości doniczki.
Zimą nie nawożę. Po kwitnieniu pozwalam na lekki odpoczynek, przez okres dwóch tygodni, nie podlewając jej w tym czasie.


'