Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Blc. (Brassolaeliocattleya) Hawaiian Satisfaction 'Romatic'   AM/OSROC

(Blc. Waikiki Gold × Lc. Penny Kuroda)


Obecna nazwa: Rhyncholaeliocattleya Hawaiian Satisfaction 'Romantic'
                      (Rhyncholaeliocattleya Waikiki Gold × Cattleya Penny Kuroda)
'
Hybryda stworzona i zarejestrowana przez Kodamę w 1986 roku.
Ta dwulistna katleja jest obecna w mojej kolekcji od 2007 roku. Jej wielkość najlepiej oddaje określenie "pół-kompaktowa", ponieważ jest niewiele większa niż odmiany kompaktowe, a zarazem mniejsza niż inne średniej wielkości hybrydy. Od podstawy pędu do zakończenia sztywnych, grubych i ciemnozielonych liści mierzy około 35cm. Pseudobulwy są smukłe, trzcinowate i pokryte kilkoma jasnymi, wyschniętymi osłonkami.
Zakupiłam ją dla niezwykłej, subtelnej barwy kwiatów, a wkrótce przekonałam się także o ich trwałości i pięknym zapachu. Pomimo dostępnych informacji o różnym czasie kwitnienia tej katlei w ciągu roku, w moich warunkach kwitnie regularnie, zawsze w pierwszej połowie września. Kwiatostany wyrastają z typowych pochewek kwiatowych i mogą być zakończone bukietami mającymi od 1-5 kwiatów.


Średnica kwiatów dochodzi do 9cm. Płatki zewnętrznego okółka są sztywne, woskowe i mają jednolitą, żółto-zielonkawą barwę. Na dwóch pozostałych płatkach oraz warżce można zobaczyć ciekawe połączenie pastelowych kolorów: liliowo-różowych brzegów i biegnącej przez środek kremowo-żółtawej smugi.
Tuż po rozwinięciu kolorystyka kwiatów jest bardzo subtelna.
'
obraz03.jpg

Wraz z upływem czasu w kolorystyce kwiatów zachodzi zmiana - barwy stopniowo ciemnieją.
'
obraz04.jpg
'
Pod koniec kwitnienia żółto-zielonkawe płatki przybierają żółty kolor. Pogłębia się również liliowo-różowe zabarwienie brzegów dwóch płatków okółka wewnętrznego oraz warżki.

obraz05a.jpg

Kwitnienie trwa długo - kwiaty utrzymują się 6 tygodni.

Widok ogólny.
.

obraz06.jpg

Warunki uprawy

'
Blc. Hawaiian Satisfaction 'Romantic' to storczyk łatwy w uprawie i tolerancyjny w zakresie temperatury. Rośnie w ceramicznej doniczce, jako podłoże stosuję grubą korę z dodatkiem keramzytu i chipsów kokosowych. Zapewniam warunki szklarni umiarkowanej do ciepłej, gdzie latem temperatury są wysokie - powyżej 26°C w dzień i 15-20°C nocą. Zimą temperatury są niższe: 21/14°C (dzień/noc).
W okresie wzrostu nawożę przy każdym podlewaniu połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Dzięki temu roślina może uzupełnić niedobór pierwiastków (wapń, magnez). Raz w miesiącu przepłukuję podłoże, podlewając najpierw przez zanurzenie, a później przelewając czystą deszczówką w ilości podwójnej objętości doniczki. Po kwitnieniu pozwalam na krótki odpoczynek i nie podlewam przez okres dwóch tygodni.
Zimą nie nawożę i pozwalam na całkowite przeschnięcie podłoża przed kolejnym podlaniem.


'