Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Blc. (Brassolaeliocattleya) Haw Yuan Beauty 'Hong'   AM/AOS

(Blc. Haw Yuan Moon × Lc. Mari's Song)


Obecna nazwa: Rhyncholaeliocattleya Haw Yuan Beauty 'Hong'
                     (Rhyncholaeliocattleya Haw Yuan Moon × Cattleya Mari's Song)
'
Ta niewielka, jednolistna katleja jest obecna w mojej kolekcji od 2006 roku.  Została zarejestrowana w 1997 roku przez C. H. Hsieh'a.
W mojej ocenie, opisując ją, można wymieniać jedynie jej zalety. Jest bardzo łatwa w uprawie, zajmuje niedużo miejsca, chętnie kwitnie, a kwiaty mają bardzo atrakcyjną kolorystykę i przepiękny zapach. Klon ten został doceniony przez American Orchid Society i nagrodzony w 2000r. Trudno byłoby znaleźć bardziej odpowiednią katleję dla osób rozpoczynających uprawę orchidei.
Blc. Haw Yuan Beauty 'Hong' można nazwać kompaktową katleją, ponieważ przyrosty, od podstawy pseudobulwy do zakończenia liścia, mierzą niewiele ponad 20cm. Nie ma określonej pory kwitnienia; może ono występować w ciągu całego roku, gdy tylko dojrzeją pseudobulwy. Do indukcji kwitnienia wystarczy niewielka dobowa różnica temperatury (około 5°C) oraz dobre oświetlenie. Ta katleja zakwitnie również przy niższym poziomie światła, jednak gdy ma więcej słońca, kwitnienie jest zdecydowanie bujniejsze.
Młode przyrosty rozwijając liście najczęściej mają pochewki kwiatowe, choć zdarza się również, że kwiatostan wyrasta bezpośrednio u podstawy liścia.

Kwiatostany mogą mieć od 2-5 kwiatów o średnicy około 7cm.

obraz04.jpg

Trzy płatki (listki) okółka zewnętrznego mają czysto białą barwę, dwa pozostałe płatki mają fioletowo-bordowe, aksamitne brzegi i białą smugę na środku. Podobnie ubarwiona jest warżka, mająca dodatkowo żółto cieniowany środek. Zakończenia płatków są wywinięte na zewnątrz.

W słońcu wybarwione kwiaty wydają się bardziej bordowo-białe, zaś w cieniu lub w pochmurny dzień fioletowo-białe.

Kwitnienie trwa od 2-3 tygodni.

Widok ogólny.
.Warunki uprawy

'
Hybryda bezproblemowa w hodowli. Jako podłoże stosuję mieszaninę grubej kory, keramzytu i kokosowych chipsów. Roślina jest posadzona w ceramicznej doniczce z drenażem na dnie. Uprawiam ją w warunkach szklarni umiarkowanej, gdzie latem temperatury są wysokie - powyżej 26°C w dzień i 15-20°C nocą. Zimą temperatury są niższe: 21/14°C (dzień/noc). W ciągu całego roku wilgotność względna powietrza waha się od 65-90%.
Ta katleja potrzebuje dużo światła i łatwo przesychającego, przepuszczalnego podłoża. W okresie wzrostu nawożę przy każdym podlewaniu połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Dzięki temu roślina może uzupełnić niedobór pierwiastków (wapń, magnez). Raz w miesiącu przepłukuję podłoże, podlewając najpierw przez zanurzenie, a później przelewając czystą deszczówką w ilości podwójnej objętości doniczki.
Zimą nie nawożę i pozwalam na całkowite przeschnięcie podłoża przed kolejnym podlaniem. Od wiosny stopniowo zwiększam częstotliwość podlewania. Po kwitnieniu pozwalam na lekki odpoczynek, przez okres dwóch tygodni, nie podlewając w tym czasie.


'