Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Blc. (Brassolaeliocattleya) Kat Red Panda 'Dragon Cat'

(C. Moscombe × Blc. Golden Slippers)


Obecna nazwa: Rhyncholaeliocattleya Kat Red Panda 'Dragon Cat'
                     (Cattleya Moscombe × Rhyncholaeliocattleya Golden Slippers)
'
Ta hybryda, zarejestrowana w 2003 roku (Kendolie Agr.), jest wielkokwiatową katleją o naprawdę niezwykłej barwie kwiatów. Do prawidłowego wzrostu i kwitnienia wymaga dużej ilości jasnego, przefiltrowanego światła i różnicy temperatur między dniem i nocą. Kwitnie wtedy bardzo chętnie, nawet 2-3 razy w roku. Bywa również, że kwiatostany pojawiają się jednocześnie na przyrostach, które wyrosły w różnym czasie. Tak obfite kwitnienie jest bardzo efektowne.
Kwiatostany wyrastają z typowych dla katlei pochewek i mogą mieć jeden lub dwa duże kwiaty.


Ich średnica dochodzi do 16cm. Płatki zewnętrznego okółka są grubsze, woskowe i mają piękny, jasnozielony kolor..
Natomiast na dwóch płatkach okółka wewnętrznego i na warżce bladozielonej barwie towarzyszą ozdobne smugi intensywnie fioletowego koloru. Ciągną się one od połowy płatka, rozszerzając przy jego zakończeniu. Mają też aksamitną fakturę.


Zarówno różnica kolorów, jak i faktury w obrębie poszczególnych płatków wywiera niezwykłe wrażenie. Dodatkową atrakcją jest przyjemny zapach. Kwiaty utrzymują się od 2-3 tygodni.

Widok ogólny.
.


Warunki uprawy

'
Hybryda bezproblemowa w hodowli. Roślinę trzymam w ceramicznej donicy z warstwą drenażu na dnie; stosuję grube podłoże złożone z grubych i średnich kawałków kory, chipsów kokosowych, keramzytu oraz niewielkiego dodatku węgla drzewnego.
Uprawiam ją w warunkach szklarni umiarkowanej do ciepłej, gdzie latem temperatury są wysokie - powyżej 26°C w dzień i 15-20°C nocą. Zimą temperatury są niższe: 21/14°C (dzień/noc).
W okresie wzrostu, nawożę przy każdym podlewaniu połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Dzięki temu roślina może uzupełnić niedobór pierwiastków (wapń, magnez). Raz w miesiącu przepłukuję podłoże, podlewając najpierw przez zanurzenie, a później przelewając czystą deszczówką w ilości podwójnej objętości doniczki. Po kwitnieniu pozwalam na lekki odpoczynek, przez okres dwóch tygodni, nie podlewając jej w tym czasie.
Zimą nie nawożę i pozwalam na całkowite przeschnięcie podłoża przed kolejnym podlaniem.