Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Blc. (Brassolaeliocattleya) Keowee 'Mendenhall'   AM/AOS

(Lc. Lorraine Shirai × Brassavola nodosa)


Obecna nazwa: Brassocattleya Keowee 'Mendenhall'
                     (Cattleya Lorraine Shirai × Brassavola nodosa)
'
Blc. Keowee to międzyrodzajowa hybryda stworzona i zarejestrowana w 1975 roku przez Earla J. Smalla. Po jego śmierci pracę nad tą ciekawą krzyżówką kontynuowała szkółka Carter and Holmes Orchids uzyskując nowy klon, który został nazwany 'Mendenhall'. Jest to nazwa ulicy w Newberry (Południowa Karolina) przy której zlokalizowana jest ta szkółka. Ulica z kolei została nazwana dla podkreślenia zasług lokalnego lekarza - dr Mendenhalla. W toku prac uzyskano również drugi klon, który nazwano 'Newberry', tym razem na cześć rodzimego miasta. Oba klony były wielokrotnie nagradzane i są dziś obecne w wielu kolekcjach orchidei.
Blc. Keowee 'Mendenhall' to żywotny i łatwo kwitnący storczyk o średnich rozmiarach. Pseudobulwa wraz z pionowo rosnącym, pojedynczym liściem osiąga 20cm wysokości. Kwitnienie ma miejsce najczęściej jesienią, choć może występować również w innym okresie, gdyż nowe przyrosty powstają nawet trzy razy w roku.
Kwiatostan wyrasta z małej, zamkniętej lub częściowo otwartej, pochewki i wówczas widoczne są przede wszystkim rosnące pąki.


Kwiatostany z jednym lub dwoma pąkami zazwyczaj wymagają podparcia, ponieważ rozwijające się kwiaty są spore, a łodyga jest niezbyt mocna i pod ich ciężarem mogłaby się złamać. Podpórka pomaga również lepiej wyeksponować mocno pochylające się w dół kwiaty.



.
Są one bardzo duże w stosunku do wielkości rośliny; osiągają 12 - 14cm średnicy i pięknie pachną. Płatki obu okółków (listki okwiatu) są wysmukłe i wybarwiają się do czysto żółtego koloru.



.
Najpiękniejsza jest jednak warżka - duża, szeroka oraz intensywnie kolorowa.



.
Na bladożółtym tle widoczne są liczne kropki, kreski i plamy purpurowej, fioletowej i ciemno różowej barwy. W centralnej części warżki zaznacza się mocno żółta plama, pokryta czerwonymi smugami. Niezwykłe kwiaty robią ogromne wrażenie!




.Kwitnienie trwa ponad cztery tygodnie, a wraz z upływem czasu kolory warżki bledną.

Widok ogólny.
.



Warunki uprawy

'
Krzyżówka bezproblemowa w hodowli. Jako podłoże stosuję grubą korę, roślinę trzymam w ceramicznej doniczce z drenażem na dnie. Uprawiam ją w warunkach szklarni umiarkowanej, gdzie latem temperatury są wysokie - powyżej 26°C w dzień i 15-20°C nocą. Zimą temperatury są niższe: 21/14°C (dzień/noc). W ciągu całego roku wilgotność względna powietrza waha się od 65-90%.
Ta katleja potrzebuje dużo światła i łatwo przesychającego, przepuszczalnego podłoża. W okresie wzrostu nawożę przy każdym podlewaniu połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Dzięki temu roślina może uzupełnić niedobór pierwiastków (wapń, magnez). Raz w miesiącu przepłukuję podłoże, podlewając najpierw przez zanurzenie, a później przelewając czystą deszczówką w ilości podwójnej objętości doniczki.
Zimą nie nawożę i pozwalam na całkowite przeschnięcie podłoża przed kolejnym podlaniem. Od wiosny stopniowo zwiększam częstotliwość podlewania. Po kwitnieniu pozwalam na lekki odpoczynek, przez okres dwóch tygodni, nie podlewając w tym czasie.


'