Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Blc. (Brassolaeliocattleya) Mahina Yahiro 'Ulii'   AM/AOS

(Blc. Meditation × Bc. Donna Kimura)


Obecna nazwa: Rhyncholaeliocattleya Mahina Yahiro 'Ulii'
                     (Rhyncholaeliocattleya Meditation × Rhyncholaeliocattleya Donna Kimura)
'
Ta wysoko nagrodzona hybryda powstała na Hawajach i została zarejestrowana w 1986 roku (R.Yahiro). Do mojej kolekcji dołączyła w 2008 roku i jest w niej jedną z najpiękniejszych, różowych, wielkokwiatowych katlei.
Jest to storczyk średnich rozmiarów, o grubszych pseudobulwach zakończonych pojedynczymi liśćmi. Mierzy około 40cm, jednak rozkładające się na boki przyrosty powodują, że roślina wymaga sporo miejsca. Jak wszystkie katleje wymaga wyraźnej dobowej różnicy temperatur oraz wysokiego poziomu światła. Właściwą jego ilość dobrze określa barwa liści - powinny być jasnozielone do oliwkowych. Dobrze jest również zapewnić miejsce od strony wschodniej, aby storczyk miał dużo porannego słońca. Wówczas wyrastające przyrosty tworzą pochewki, z których w niedługim czasie można oczekiwać atrakcyjnych kwiatów.


Kwiatostan może posiadać od 1-3 pąków. Rozwijające się kwiaty są bladoróżowe,.
wkrótce jednak płatki (listki okwiatu) przybierają piękną, czysto różową barwę. Dwa płatki wewnętrznego okółka i warżka mają bardzo efektowne, mocno falbaniaste brzegi..
Na warżce widać łączące się ze sobą dwie żółte plamy, delikatne czerwone użyłkowanie w gardzieli oraz niewielką różowo-fioletową plamkę położoną przy jej końcu..
Kwiaty są bardzo duże, ich średnica dochodzi do 19cm. Dodatkową atrakcją jest ich piękny zapach. Ta katleja kwitnie najczęściej na jesieni lub wczesną zimą; kwiaty utrzymują się przez okres 2-3 tygodni.

Widok ogólny.
.Warunki uprawy

'
Blc. Mahina Yahiro 'Ulii' to storczyk łatwy w uprawie. Rośnie w szerokiej plastikowej doniczce, jako podłoże stosuję grubą korę z dodatkiem keramzytu i chipsów kokosowych. Zapewniam warunki szklarni umiarkowanej do ciepłej, gdzie latem temperatury są wysokie - powyżej 26°C w dzień i 15-20°C nocą. Zimą temperatury są niższe: 21/14°C (dzień/noc).
W okresie wzrostu nawożę przy każdym podlewaniu połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Dzięki temu roślina może uzupełnić niedobór pierwiastków (wapń, magnez). Raz w miesiącu przepłukuję podłoże, podlewając najpierw przez zanurzenie, a później przelewając czystą deszczówką w ilości podwójnej objętości doniczki. Po kwitnieniu pozwalam na krótki odpoczynek i nie podlewam przez okres dwóch tygodni.
Zimą nie nawożę i pozwalam na całkowite przeschnięcie podłoża przed kolejnym podlaniem.


'