Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Blc. (Brassolaeliocattleya) Malworth 'Orchidglade'   FCC/AOS

(Blc. Malvern × Lc. Charlesworthii)


Obecna nazwa: Rhyncholaeliocattleya Malworth 'Orchidglade'
                     (Rhyncholaeliocattleya Malvern × Cattleya Charlesworthii)
'
Ta bardzo udana hybryda została zarejestrowana w 1963 roku przez firmę Jones & Scully. Natomiast w 1969r, w Miami, American Orchid Society doceniło jej wyjątkową jakość i urodę, przyznając temu klonowi aż 93 punkty na 100 oraz najwyższe odznaczenie First Class Certificate (FCC). Od tego czasu, szczególnie w latach 80-tych, Blc. Malworth 'Orchidglade' była często używana do tworzenia wielu atrakcyjnych krzyżówek.
W mojej kolekcji jest obecna od 2007 roku. Według mnie jest to jedna z najpiękniejszych, klasycznych żółtych katlei, mająca rzadko dziś spotykany kształt kwiatów i mogąca się poszczycić wspaniałym zapachem.
Jest to duża roślina o smukłych pseudobulwach zakończonych długimi, pojedynczymi liśćmi.
Osiąga około 50cm wysokości. Może kwitnąć o różnej porze roku, jednak najczęściej ma to miejsce jesienią. Aby młode przyrosty wytworzyły pochewki kwiatowe, ta katleja wymaga dużej ilości światła. Jednak latem nie powinno to być bezpośrednie słońce; należy ją wtedy lekko cieniować.
Kwiatostan zwykle wyrasta z typowej pochewki kwiatowej, choć czasem pojawia się bez  ochronnej osłonki. Widać wtedy malutkie pączki, wyłaniające wprost z czubka  pseudobulwy.
'
obraz01b.jpg
obraz01.jpg
obraz01a.jpg

Kwiatostan może mieć od 1-3 kwiatów o średnicy dochodzącej do 14cm. Warto obserwować rozwijające się kwiaty, ponieważ dają prawdziwy pokaz zmieniających się barw. Początkowo płatki (listki okwiatu) są zielonkawe, zaś na warżce zaznaczona jest cytrynowa plama.



.
W ciągu kilku dni płatki zmieniają barwę na jasnożółtą z widoczną kremową smugą, biegnącą przez środek każdego z nich. Piękny kształt warżki, z falbaniastym zakończeniem i delikatnym muśnięciem różu na brzegach, sprawia, że kwiaty przyciągają uwagę.



.
Potem żółta barwa staje się coraz bardziej intensywna, na płatkach jednak dalej widoczne są jaśniejsze smugi, zaś warżka przebarwia się na kolor ciemno żółty z różowo-łososiowym dodatkiem.


Ostatnia zmiana koloru, to osiągnięcie przez całe kwiaty prawie pomarańczowej barwy.
.


.
Niesamowite jest to, że te wszystkie zmiany zachodzą na przestrzeni jednego miesiąca! Zmienność kolorystyki najlepiej widać, gdy kwiaty rozwijają się niejednocześnie.
obraz09.jpg
Trudno się znudzić tą katleją, bo w każdym tygodniu swojego kwitnienia wygląda inaczej i przy okazji niezmiennie cieszy pięknym zapachem.

Widok ogólny.
.



Warunki uprawy

'
Jest to katleja trudniejsza w uprawie. Bezwzględnie wymaga dobrego przeschnięcia podłoża przed kolejnym podlaniem. Niespełnienie tego wymogu, powoduje szybkie gnicie korzeni, co może prowadzić do utraty rośliny. Dlatego stosuję ceramiczną doniczkę oraz grube, łatwo wysychające podłoże korowe, z keramzytem i dodatkiem węgla drzewnego.
Trzeba też uważać na młode przyrosty, które mogą wyrastać w różnym czasie, a przy mokrym podłożu i niższej temperaturze, bardzo łatwo zapadają na bakteryjną zgniliznę - czernieją i zagniwają. Biorąc pod uwagę te ograniczenia, klon ten zimą podlewam rzadko, co 3-4 tygodnie.
Blc. Malworth 'Orchidglade' uprawiam w warunkach szklarni umiarkowanej do ciepłej, gdzie latem temperatury są wysokie - powyżej 26°C w dzień i 15-20°C nocą. Zimą temperatury są niższe: 21/14°C (dzień/noc).
W okresie od wiosny do jesieni, nawożę przy każdym podlewaniu połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Dzięki temu roślina może uzupełnić niedobór pierwiastków (wapń, magnez). Raz w miesiącu przepłukuję podłoże, podlewając najpierw przez zanurzenie, a później przelewając czystą deszczówką w ilości podwójnej objętości doniczki. Po kwitnieniu pozwalam na lekki odpoczynek, przez okres 2-3 tygodni, nie podlewając jej w tym czasie.
Zimą nie nawożę i dbam o całkowite przeschnięcie podłoża przed kolejnym podlaniem.




'