Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Blc. (Brassolaeliocattleya) Memoria Crispin Rosales 'Ruen Yuan'   AM/AOS

(Lc. Bonanza × Blc. Norman's Bay)


Obecna nazwa: Rhyncholaeliocattleya Memoria Crispin Rosales 'Ruen Yuan'
                     (Cattleya Bonanza × Rhyncholaeliocattleya Norman's Bay)
'
Jest to bardzo efektowna hybryda stworzona przez Bracey'a w 1959 roku. Roślina ta osiąga duże rozmiary - liście razem z pseudobulwami mają do 50cm długości, ponadto są grube i sztywne. Nowe przyrosty pojawiają się tylko raz w roku - wczesną wiosną, ale naraz może ich być kilka, bo ta katleja chętnie tworzy rozgałęzienia. Łatwo kwitnie, gdyż prawie na każdym nowym liściu tworzy pochewkę kwiatową.


Latem, jak tylko przyrosty osiągną dojrzałość, pochewki zaczynają grubieć i w ciągu miesiąca zaczynają być widoczne wyłaniające się pąki.



.
W mojej uprawie kwitnienie Blc. Memoria Crispin Rosales 'Ruen Yuan' regularnie wypada w październiku. Kwiaty są duże, około 16cm średnicy, o intensywnej fioletowo-różowej barwie i pięknym, przypominającym róże, zapachu.



.
Warżka jest bordowa, aksamitna, z mocną falbaną przy brzegach. Widać na niej również ciekawe użyłkowanie i dwie żółte plamy. Nieco mniej sfalowane brzegi mają dwa pozostałe płatki wewnętrznego okółka.



.
Kwitnienie trwa około 3 tygodni i jeśli temperatura w dzień jest niezbyt wysoka, może być trochę dłuższe. Po jego zakończeniu roślina przez okres ponad 3 miesięcy odpoczywa i nie wykazuje oznak wzrostu.

Widok ogólny.
.



Warunki uprawy

'
Krzyżówka bezproblemowa w hodowli. Jako podłoże stosuję grubą korę, roślinę trzymam w ceramicznej donicy z drenażem na dnie. Uprawiam ją w warunkach szklarni umiarkowanej, gdzie latem temperatury są wysokie - powyżej 26°C w dzień i 15-20°C nocą. Zimą temperatury są niższe: 21/14°C (dzień/noc).
Ta katleja potrzebuje dużo światła, dlatego stoi wysoko pod górną szybą oranżerii i tylko latem jest lekko cieniowana. W okresie wzrostu nawożę przy każdym podlewaniu połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Dzięki temu roślina może uzupełnić niedobór pierwiastków (wapń, magnez). Raz w miesiącu przepłukuję podłoże, podlewając najpierw przez zanurzenie, a później przelewając czystą deszczówką w ilości podwójnej objętości doniczki.
Zimą nie nawożę i bardzo rzadko podlewam. Zwiększam stopniowo częstotliwość podlewania, gdy u podstawy starych przyrostów pojawiają się młode pędy.


'