Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Blc. (Brassolaeliocattleya) Pamela Finney 'Pink Beauty'

(Lc. Irene Finney × Blc. Pamela Hetherington)


Obecna nazwa: Rhyncholaeliocattleya Pamela Finney 'Pink Beauty'
                     (Cattleya Irene Finney × Rhyncholaeliocattleya Pamela Hetherington)
'
Hybryda zarejestrowana w 1996r przez Fuji Nurs. Czytając o wyjątkowej urodzie tej katlei, długo jej szukałam. Niestety nie miałam szczęścia do zakupów i dwukrotnie, pomyłkowo, trafiły do mnie zupełnie inne odmiany. Właściwy klon udało mi się nabyć w 2008 roku.
Ta katleja o wyjątkowo efektownych, ogromnych kwiatach jest warta polecenia. Rośnie zdrowo, chętnie kwitnie i ma stosunkowo niewysokie przyrosty w porównaniu z wielkością kwiatów. Liście mają około 25cm długości, przy pseudobulwach osiągających 12cm wysokości. Zatem stosunek wielkości kwiatów do rozmiarów rośliny pozytywnie zaskakuje.
Storczyk ten tworzy nowe przyrosty tylko raz w ciągu roku, latem. Każdy z nich zazwyczaj ma pochewkę. Pseudobulwa długo dojrzewa i w połowie zimy można zauważyć szybki wzrost pąków w grubiejącej pochewce.


Wyłaniający się kwiatostan zadziwia tempem wzrostu, wielkością pąków i bardzo grubą łodygą pędu kwiatowego. Jednak pomimo mocnej budowy tej łodygi, musiałam podeprzeć ciężkie kwiaty, aby je uchronić przed złamaniem.
Kwiatostan może mieć od 1 do 3 kwiatów o średnicy dochodzącej do 23cm. Rozwijające się kwiaty są początkowo bladoróżowe, prawie białe..
Z czasem płatki (listki okwiatu) ciemnieją i nabierają jednolitej, jasnoróżowej barwy.


Kontrastowa warżka jest bardzo duża, o mocno fryzowanych brzegach. Jej zakończenie jest aksamitne, czerwono-fioletowe. Dobrze widoczne są połączone plamy żółtego koloru i delikatne użyłkowanie przy jej podstawie.


Kwiaty roztaczają piękny zapach w ciągu trzech dni od otwarcia i długo się utrzymują - około 7 tygodni.

Widok ogólny.
.Warunki uprawy

'
Krzyżówka bezproblemowa w hodowli. Jako podłoże stosuję grubą korę, roślinę trzymam w ceramicznej donicy z drenażem na dnie. Uprawiam ją w warunkach szklarni umiarkowanej, gdzie latem temperatury są wysokie - powyżej 26°C w dzień i 15-20°C nocą. Zimą temperatury są niższe: 21/14°C (dzień/noc).
Ta katleja potrzebuje dużo światła i łatwo przesychającego, przepuszczalnego podłoża. W okresie wzrostu nawożę przy każdym podlewaniu połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Dzięki temu roślina może uzupełnić niedobór pierwiastków (wapń, magnez). Raz w miesiącu przepłukuję podłoże, podlewając najpierw przez zanurzenie, a później przelewając czystą deszczówką w ilości podwójnej objętości doniczki.
Zimą nie nawożę i pozwalam na całkowite przeschnięcie podłoża przed kolejnym podlaniem. Zwiększam stopniowo częstotliwość podlewania, gdy daje się zauważyć formujące w pochewce pąki. Po kwitnieniu pozwalam na lekki odpoczynek, przez okres dwóch tygodni, nie podlewając w tym czasie.


'