Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Blc. (Brassolaeliocattleya) Ports of Paradise 'Green'

(Blc. Fortune × Brassavola digbyana)

'
Obecna nazwa: Rhyncholaeliocattleya Ports of Paradise 'Green'
                     (Rhyncholaeliocattleya Fortune × Rhyncholaelia digbyana)
'
To wyjątkowo zdrowa, bujnie rosnąca i efektownie kwitnąca hybryda, zarejestrowana w 1970 roku przez Stewart Inc.
Roślina zakupiona wiosną 2006 roku. Jest łatwa w uprawie i chętnie kwitnie, wytwarzając pochewkę kwiatową na każdym nowym przyroście.


Na łodydze kwiatowej może wyrastać 1-3 kwiatów, które są duże i pięknie ukształtowane. Ich średnica dochodzi do 18cm. Początkowo kwiaty są jasnozielone,


z czasem nabierają głębokiej, żółto-zielonej barwy.
Prętosłup jest kremowo biały, dobrze widoczny na tle dużej, falowanej warżki o misternie wycinanych brzegach.


Kwitnienie trwa 5-6 tygodni.
Blc. Ports of Paradise 'Green' to duża roślina. Tworzy wysmukłe pseudobulwy, które wraz z liściem dochodzą do 50cm długości. Nowe przyrosty wyrastają na wiosnę i na jesieni.

Widok ogólny.
.Warunki uprawy

'
Hybryda bezproblemowa w hodowli. Roślinę trzymam w ceramicznej donicy z warstwą drenażu na dnie i stosuję grube, przepuszczalne podłoże korowe. Uprawiam ją w warunkach szklarni umiarkowanej do ciepłej, gdzie latem temperatury są wysokie - powyżej 26°C w dzień i 15-20°C nocą. Zimą temperatury są niższe: 21/14°C (dzień/noc).
W okresie wzrostu, nawożę przy każdym podlewaniu połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Dzięki temu roślina może uzupełnić niedobór pierwiastków (wapń, magnez). Raz w miesiącu przepłukuję podłoże, podlewając najpierw przez zanurzenie, a później przelewając czystą deszczówką w ilości podwójnej objętości doniczki. Po kwitnieniu pozwalam na lekki odpoczynek, przez okres dwóch tygodni, nie podlewając jej w tym czasie.
Zimą nie nawożę i pozwalam na całkowite przeschnięcie podłoża przed kolejnym podlaniem.


'