Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Blc. (Brassolaeliocattleya) Tsutung Beauty 'Taiyoung 3 Brothers'

(Lc. Mari's Song × Blc. Tzeng-Wen Beauty)


Obecna nazwa: Rhyncholaeliocattleya Tsutung Beauty 'Taiyoung 3 Brothers'
                     (Cattleya Mari's Song × Rhyncholaeliocattleya Tzeng-Wen Beauty)
'
Hybryda wyhodowana w Tajwanie i zarejestrowana w 2003 roku (W-C. Hung).
Ta średniej wielkości katleja tworzy wysmukłe pseudobulwy, zwykle zakończone jednym, czasami dwoma sztywnymi liśćmi. Cała roślina osiąga 45cm wysokości. Nowe przyrosty wyrastają wczesną wiosną, a na jesieni, gdy tylko dojrzeją, storczyk kwitnie. Jak wszystkie katleje do kwitnienia wymaga dużo jasnego, przefiltrowanego światła i dobowej różnicy temperatur (około 5°C). Kwiatostany wyłaniają się z typowych pochewek kwiatowych. Pączki są dość charakterystyczne, na każdym czubku widać wystające, mocno zwinięte, fioletowe zakończenie warżki.


W kwiatostanie najczęściej jest kilka dużych kwiatów o średnicy dochodzącej do 14cm.


Kwiaty są bardzo barwne; przewijają się w nich kolory: różowy, purpurowy, biały i żółty.
Lekko sfalowane, ciemne zakończenia płatków oraz warżka (listki okwiatu) mają aksamitną fakturę. Rozbudowane, ciężkie kwiatostany dobrze jest chronić przed złamaniem stosowną podpórką.
a

g
Kwiaty można określić jako bajecznie kolorowe!

Dodatkową atrakcją jest ich piękny i bardzo mocny zapach, zaś wielką zaletą duża trwałość. Kwitnienie trwa bowiem od 6-8 tygodni, a więc bardzo długo jak na katleje.

Widok ogólny.
a



Warunki uprawy


Blc. Tsutung Beauty 'Taiyoung 3 Brothers' to storczyk łatwy w uprawie. Rośnie w ceramicznej donicy, w podłożu złożonym z grubej kory, keramzytu i chipsów kokosowych z niewielkim dodatkiem węgla drzewnego. Zapewniam warunki szklarni umiarkowanej do ciepłej, gdzie latem temperatury są wysokie - powyżej 26°C w dzień i 15-20°C nocą. Zimą temperatury są niższe: 21/14°C (dzień/noc).
W okresie wzrostu nawożę przy każdym podlewaniu połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Dzięki temu roślina może uzupełnić niedobór pierwiastków (wapń, magnez). Raz w miesiącu przepłukuję podłoże, podlewając najpierw przez zanurzenie, a później przelewając czystą deszczówką w ilości podwójnej objętości doniczki. Po kwitnieniu pozwalam na krótki odpoczynek i nie podlewam przez okres dwóch tygodni.
Zimą nie nawożę i pozwalam na całkowite przeschnięcie podłoża przed kolejnym podlaniem.


'