Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Blc. (Brassolaeliocattleya) Varut Magic Show

(Blc. Memoria Helen Brown × C. Netrasiri Beauty)

''
'
Obecna nazwa: Rhyncholaeliocattleya Varut Magic Show
                     (Rhyncholaeliocattleya Memoria Helen Brown × Cattleya Netrasiri Beauty)

'
Hybryda zarejestrowana w 1990 roku przez K. Vejvaruta. O tej popularnej w kolekcjach katlei ciężko znaleźć jakieś bliższe informacje, można jednak zauważyć, że była używana do wielu różnych krzyżówek. Nazwa informuje o tym, że w jej powstaniu miały udział trzy rodzaje: Brassavola, Laelia i Cattleya.
Storczyk osiąga wysokość 25-30cm. Smukłe pseudobulwy są zakończone dwoma szeroko rozkładającymi się na boki, grubymi i sztywnymi liśćmi. Nowe przyrosty wyrastają nawet trzy razy w roku i po dojrzeniu pseudobulw zazwyczaj wszystkie kwitną. Rzadko zdarza się przyrost nie wytwarzający kwiatostanu. Ta katleja kwitnie więc bardzo chętnie, często i bez określonej pory w ciągu roku.
Najczęściej kwiatostany wyrastają wprost spomiędzy liści, bez ochrony w postaci pochewki kwiatowej.


.
Poszczególne kwiatostany mogą mieć od 2-4 kwiatów, osiągających 10cm średnicy oraz intensywnie i bardzo przyjemnie pachnących.



.
Mają one niezwykłą kolorystykę, zmieniającą się w zależności od pory roku, w której ma miejsce kwitnienie. Według mnie, ma to bezpośredni związek z ilością światła, jaką otrzymuje rozwijający się przyrost. Przy dużej ilości słońca, kwiaty na wiosnę i latem są różowo-fioletowe.



.
Natomiast późną jesienią i zimą, obecna na warżce i biegnąca przez środek płatków okółka wewnętrznego fioletowa barwa nie ulega zmianie. Podczas gdy ich brzegi oraz płatki zewnętrznego okółka są zielono-kremowe.
Tak wygląda kolorystyka "zimowych kwiatów":



.
Być może właśnie dlatego tej odmianie nadano nazwę 'Magic Show'. Kwiaty o tak odmiennych kolorach w różnych porach roku dają faktycznie niezwykły pokaz.
Jednak nie kwitną długo, swój piękny wygląd utrzymują tylko 8-10 dni.

Widok ogólny.
.



Warunki uprawy

'
Hybryda bezproblemowa w hodowli. Jako podłoże stosuję grubą korę, roślinę trzymam w ceramicznej donicy z drenażem na dnie. Uprawiam ją w warunkach szklarni umiarkowanej, gdzie latem temperatury są wysokie - powyżej 26°C w dzień i 15-20°C nocą. Zimą temperatury są niższe: 21/14°C (dzień/noc). Ta katleja potrzebuje dużo światła, dlatego stoi wysoko pod górną szybą oranżerii i tylko latem jest lekko cieniowana. W okresie wzrostu nawożę przy każdym podlewaniu połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Dzięki temu roślina może uzupełnić niedobór pierwiastków (wapń, magnez). Raz w miesiącu przepłukuję podłoże, podlewając najpierw przez zanurzenie, a później przelewając czystą deszczówką w ilości podwójnej objętości doniczki.
Zimą nie nawożę i bardzo rzadko podlewam. Zwiększam stopniowo częstotliwość podlewania, gdy u podstawy starych przyrostów pojawiają się zawiązki młodych pędów.


'