Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Brassavola Little Stars

(Brassavola nodosa × B. subulifolia)

Jest to urocza pierwszorzędowa hybryda Brassavola nodosa, gatunku pochodzącego z rejonu Środkowej i Południowej Ameryki oraz endemicznej, występującej wyłącznie na Jamajce - Brassavola subulifolia. Została stworzona w 1983 roku (Stewart Inc.).
Roślina jest niezbyt duża. Bardzo ładnie przyrasta, wytwarzając cienkie, ołówkowate pseudobulwy zwieńczone pionowo rosnącym, wysmukłym liściem. Dojrzały przyrost osiąga wysokość około 25cm.
Ta odmiana może tworzyć kwiaty w ciągu całego roku, jednak zazwyczaj kwitnie latem i na jesieni, po okresie dużego nasłonecznienia. Wymaga umiarkowanych warunków uprawy, dużej wilgotności powietrza i dobrego nawożenia. Wskaźnikiem właściwej ilości światła jest lekkie, bordowe przebarwienie liści w postaci smug i kropek. Wiosną pojawiają się nowe przyrosty - prawie na każdym z nich tworzy się malutka pochewka. Rozwija się ona u podstawy liścia, pod przejrzystą osłonką cienkiej pseudobulwy.


Roślina może tworzyć szereg takich przyrostów, po czym w jednym czasie mogą wyrastać na nich kwiatostany. Dzięki temu Brassavola Little Stars może mieć równocześnie kilka, a w przypadku starszych rozrośniętych egzemplarzy, nawet kilkanaście kwiatostanów. Każdy pęd kwiatostanowy ma 15-20cm wysokości i tworzy 2-6 kwiatów..
Widok wielu kwitnących, niedużych kwiatów jest bardzo piękny. Kwitnienie jest długotrwałe - kwiaty mogą zdobić roślinę nawet przez okres 4 miesięcy. Dodatkową atrakcją jest wspaniały zapach, szczególnie mocny wieczorem i w nocy. Utrzymuje się on do świtu.
Delikatne kwiaty mają subtelne, pastelowe kolory. Płatki obu okółków są wąskie i długie o jasnozielonej barwie, zaś sercowata warżka jest biała, czasem pokryta nielicznymi, bordowymi plamkami.


Brassavola Little Stars to zdrowa i łatwa w uprawie roślina o ładnych, ciemnozielonych liściach. Chętne kwitnie i nawet poza okresem kwitnienia ładnie się prezentuje.

Widok ogólny.
.

'
'
W 2011 roku, po sześciu latach uprawy, Brassavola Little Stars popisała się całkiem bujnym kwitnieniem.
'
'
obraz07.jpg
'

Warunki uprawy

'
Ten niewielki storczyk rośnie w ceramicznej doniczce, w podłożu z złożonym z drobnej kory, chipsów kokosowych, perlitu i niewielkiej ilości pociętego Sphagnum (mech torfowiec). Uprawiam go w warunkach szklarni umiarkowanej do ciepłej, przy wysokiej wilgotności powietrza wahającej się od 65-90%. Latem temperatura jest wysoka, powyżej 26°C w dzień i około 15-20°C w nocy. Zimą natomiast temperatury są niższe i mieszczą się w zakresie 21/14°C (dzień/noc).
W okresie intensywnego wzrostu, od wczesnej wiosny do jesieni, podlewam co tydzień, stosując przy każdym podlewaniu więcej niż połowę dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Raz w miesiącu przepłukuję podłoże czystą deszczówką, by pozbyć się nagromadzonych soli.
Aby doprowadzić do kwitnienia, zapewniam dużą ilość rozproszonego światła. Uważam jednak, aby mocne światło słoneczne nie poparzyło liści.
Zimą ograniczam ilość wody, podlewając raz na 2 tygodnie i sporadycznie nawożę.


'