Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Brassavola nodosa   (Linneusz) Lindley 1831

Podrodzaj: Brassavola  Sekcja: Cuneilabia

Synonimy: Epidendrum nodosum L. 1753, Cymbidium nodosum Sw. 1799, Brassavola grandiflora Lindley 1839, Bletia nodosa Rchb.f 1861; Bletia rhopalorrhachis (Rchb.f.) Rchb.f. 1862; Brassavola gillettei Jones 1967.

'
To nieduży storczyk, o sympodialnym typie wzrostu, rosnący w naturze jako epifit lub litofit. Występuje na dużym obszarze od Meksyku do Wenezueli i Peru. Można go również spotkać w zachodnich Indiach. Zasiedla różnego typu siedliska położone na wysokości do 500m n.p.m. Rośliny tego gatunku można znaleźć zarówno na przybrzeżnych, nadmorskich skałach, jak też na drzewach w nizinnych lasach oraz na, rosnących na bagnistych terenach, korzeniach mangrowców.
Storczyk ten osiąga wysokość od kilkunastu do ponad 30cm. Liczne przyrosty wyrastają w niewielkim oddaleniu i formują kępy. Pseudobulwy są niewysokie, cienkie i okrągłe w przekroju. Okryte są delikatną, rurkowatą osłonką, zachodzącą na podstawę liścia. Pojedyncze liście o wałeczkowatym kształcie są ciemnozielone, a pod wpływem słońca mogą pokryć się licznymi plamkami i smugami bordowego koloru. Wysoki poziom światła oraz lekkie przesuszenie, to czynniki wywołujące kwitnienie. W naturze Brassavola nodosa rośnie w warunkach klimatu tropikalnego, gorącego i wilgotnego, z różnej długości okresami suszy (w zależności od położenia geograficznego). Dlatego kwitnienie może mieć miejsce w ciągu całego roku. W uprawie najczęściej występuje wiosną lub latem. Wówczas z małej pochewki położonej w kącie liściowym wyrasta kwiatostan o długości około 20cm.


Może posiadać od 1-6 kwiatów o średnicy dochodzącej do 9cm. Delikatne kwiaty mają subtelne, pastelowe kolory. Płatki obu okółków są wąskie i długie o jasnozielonej barwie. Nie rozkładają się szeroko lecz lekko zwieszają nad warżką.



'
Warżka jest biała, czasem pokryta drobnymi, bordowymi plamkami. Jej rurkowata podstawa otacza niewidoczny prętosłup, zaś zakończenie jest szerokie, sercowatego kształtu.


Kwiaty bardzo pięknie pachną wieczorem i w nocy. Ich zapach utrzymuje się do świtu. Kwitnienie jest długotrwałe.

Widok ogólny.
.



Warunki uprawy

'
Z moich doświadczeń wynika, że jest to storczyk trudniejszy w uprawie.
Po zakupie roślina długo miała kłopoty z aklimatyzacją, słabo przyrastała, zaś wysoki poziom światła powodował wysuszanie delikatnych przyrostów (utratę turgoru) i opadanie liści. Przesadzenie, bądź naruszenie systemu korzeniowego skutkowało zahamowaniem wzrostu, a nawet cofnięciem się rośliny w rozwoju. Problemem było również podlewanie. W okresie wzrostu storczyk ten potrzebuje dużo wody, ale równocześnie bardzo łatwo o zagniwanie korzeni. Cały okres przystosowania Brassavola nodosa do warunków uprawy w mojej oranżerii trwał ponad trzy lata. Obecnie roślina zdrowo i ładnie przyrasta.
Storczyk rośnie w ceramicznej doniczce z dużym otworem odpływowym na dnie. Jako podłoże stosuję mieszaninę niewielkich kawałków kory, drobnych chipsów kokosowych i pociętego mchu torfowca (Sphagnum). Uprawiam w warunkach szklarni umiarkowanej do ciepłej, przy wysokiej wilgotności powietrza wahającej się od 65-90%. Latem temperatura jest wysoka, powyżej 26°C w dzień i około 15-20°C w nocy. Zimą natomiast temperatury są niższe i mieszczą się w zakresie 21/14°C (dzień/noc).
W okresie intensywnego wzrostu, od wczesnej wiosny do jesieni, podlewam co tydzień, stosując przy każdym podlewaniu więcej niż połowę dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Raz w miesiącu przepłukuję podłoże czystą deszczówką, by pozbyć się nagromadzonych soli.
Aby doprowadzić do kwitnienia, zapewniam dużą ilość rozproszonego światła oraz lekkie przesuszenie przypadające na okres zimy. Zwracam uwagę, aby w czasie wiosny i lata mocne światło słoneczne nie poparzyło liści.
Jeśli storczyk Brassavola nodosa uparcie odmawia kwitnienia, można także latem zastosować przesuszenie (nawet ponad 2 tyg.) i przy zapewnieniu wysokiego poziomu światła, po dwóch lub trzech nawodnieniach powinny pojawić się kwiatostany.
Zimą ograniczam ilość wody, podlewając raz na 2 do 3 tygodni i sporadycznie nawożę.


'