Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Brassavola nodosa   (Linneusz) Lindley 1831

Podrodzaj: Brassavola  Sekcja: Cuneilabia

Synonimy: Epidendrum nodosum L. 1753, Cymbidium nodosum Sw. 1799, Brassavola grandiflora Lindley 1839, Bletia nodosa Rchb.f 1861; Bletia rhopalorrhachis (Rchb.f.) Rchb.f. 1862; Brassavola gillettei Jones 1967.

'
To nieduży storczyk, o sympodialnym typie wzrostu, rosnący w naturze jako epifit lub litofit. Występuje na dużym obszarze od Meksyku do Wenezueli i Peru. Można go również spotkać w zachodnich Indiach. Zasiedla różnego typu siedliska położone na wysokości do 500m n.p.m. Rośliny tego gatunku można znaleźć zarówno na przybrzeżnych, nadmorskich skałach, jak też na drzewach w nizinnych lasach oraz na, rosnących na bagnistych terenach, korzeniach mangrowców.
Storczyk ten osiąga wysokość od kilkunastu do ponad 30cm. Liczne przyrosty wyrastają w niewielkim oddaleniu i formują kępy. Pseudobulwy są niewysokie, cienkie i okrągłe w przekroju. Okryte są delikatną, rurkowatą osłonką, zachodzącą na podstawę liścia. Pojedyncze liście o wałeczkowatym kształcie są ciemnozielone, a pod wpływem słońca mogą pokryć się licznymi plamkami i smugami bordowego koloru. Wysoki poziom światła oraz lekkie przesuszenie, to czynniki wywołujące kwitnienie. W naturze Brassavola nodosa rośnie w warunkach klimatu tropikalnego, gorącego i wilgotnego, z różnej długości okresami suszy (w zależności od położenia geograficznego). Dlatego kwitnienie może mieć miejsce w ciągu całego roku. W uprawie najczęściej występuje wiosną lub latem. Wówczas z małej pochewki położonej w kącie liściowym wyrasta kwiatostan o długości około 20cm.


Może posiadać od 1-6 kwiatów o średnicy dochodzącej do 9cm. Delikatne kwiaty mają subtelne, pastelowe kolory. Płatki obu okółków są wąskie i długie o jasnozielonej barwie. Nie rozkładają się szeroko lecz lekko zwieszają nad warżką.'
Warżka jest biała, czasem pokryta drobnymi, bordowymi plamkami. Jej rurkowata podstawa otacza niewidoczny prętosłup, zaś zakończenie jest szerokie, sercowatego kształtu.


Kwiaty bardzo pięknie pachną wieczorem i w nocy. Ich zapach utrzymuje się do świtu. Kwitnienie jest długotrwałe.

Widok ogólny.
.Warunki uprawy

'
Z moich doświadczeń wynika, że jest to storczyk trudniejszy w uprawie.
Po zakupie roślina długo miała kłopoty z aklimatyzacją, słabo przyrastała, zaś wysoki poziom światła powodował wysuszanie delikatnych przyrostów (utratę turgoru) i opadanie liści. Przesadzenie, bądź naruszenie systemu korzeniowego skutkowało zahamowaniem wzrostu, a nawet cofnięciem się rośliny w rozwoju. Problemem było również podlewanie. W okresie wzrostu storczyk ten potrzebuje dużo wody, ale równocześnie bardzo łatwo o zagniwanie korzeni. Cały okres przystosowania Brassavola nodosa do warunków uprawy w mojej oranżerii trwał ponad trzy lata. Obecnie roślina zdrowo i ładnie przyrasta.
Storczyk rośnie w ceramicznej doniczce z dużym otworem odpływowym na dnie. Jako podłoże stosuję mieszaninę niewielkich kawałków kory, drobnych chipsów kokosowych i pociętego mchu torfowca (Sphagnum). Uprawiam w warunkach szklarni umiarkowanej do ciepłej, przy wysokiej wilgotności powietrza wahającej się od 65-90%. Latem temperatura jest wysoka, powyżej 26°C w dzień i około 15-20°C w nocy. Zimą natomiast temperatury są niższe i mieszczą się w zakresie 21/14°C (dzień/noc).
W okresie intensywnego wzrostu, od wczesnej wiosny do jesieni, podlewam co tydzień, stosując przy każdym podlewaniu więcej niż połowę dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Raz w miesiącu przepłukuję podłoże czystą deszczówką, by pozbyć się nagromadzonych soli.
Aby doprowadzić do kwitnienia, zapewniam dużą ilość rozproszonego światła oraz lekkie przesuszenie przypadające na okres zimy. Zwracam uwagę, aby w czasie wiosny i lata mocne światło słoneczne nie poparzyło liści.
Jeśli storczyk Brassavola nodosa uparcie odmawia kwitnienia, można także latem zastosować przesuszenie (nawet ponad 2 tyg.) i przy zapewnieniu wysokiego poziomu światła, po dwóch lub trzech nawodnieniach powinny pojawić się kwiatostany.
Zimą ograniczam ilość wody, podlewając raz na 2 do 3 tygodni i sporadycznie nawożę.


'