Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Brassocattleya Déesse 'Perfection'

(Bc. Ferrières × Cattleya Lamartine)


Obecna nazwa: Rhyncholaeliocattleya Déesse 'Perfection'
                     (Rhyncholaeliocattleya Ferrières × Cattleya Lamartine)
'
Ta hybryda została zarejestrowana w 1947 roku przez francuską szkółkę Vacherot & Lecoufle. Jest to średnich rozmiarów jednolistna katleja, tworząca zaskakująco duże, w stosunku do swej wielkości, kwiaty. Przyrasta dość wolno, dając nowe przyrosty tylko raz w roku, na wiosnę. Mają one tendencję do poziomego wzrostu; są ponadto sztywne oraz kruche. Dlatego nie podnoszę ich do góry i nie podpieram, pozwalając na dowolne ułożenie pędu. Ta krzyżówka chętnie kwitnie i, przy właściwym dla katlei wyższym poziomie światła, każdy nowy przyrost wytwarza pochewkę. Jeśli kwitnienie wypada na przełomie lata i jesieni, pąki wyłaniają się z zielonej pochewki. Zazwyczaj jednak kwitnie później - wówczas pochewka często żółknie oraz lekko zasycha, co może nieco niepokoić i skłaniać do jej otwierania lub usuwania. Nie należy jednak tego robić, gdyż szybko rosnący kwiatostan bez trudu wyłania się z zamkniętej pochewki.


W warunkach, które zapewniam, kwitnienie Bc. Déesse 'Perfection' jest bardzo regularne i co roku ma miejsce na początku listopada. Tylko sporadycznie zdarza się wcześniej, np. pod koniec września lub w październiku.



.
Kwiatostan może posiadać od 1-3 dużych białych kwiatów o średnicy 14-16cm. Są one bardzo atrakcyjne - sztywniejsza budowa kwiatów pozwala na piękne wyeksponowanie mocno sfalowanych płatków wewnętrznego okółka.



.
Na warżce zaznacza się ciemnożółta plama.



.
Kwiaty przyjemnie pachną i utrzymują się trzy tygodnie.

Widok ogólny.
.


Warunki uprawy

'
Brassocattleya Déesse 'Perfection' to storczyk bezproblemowy w uprawie. Roślinę trzymam w ceramicznej doniczce i stosuję grube, korowe podłoże z dodatkiem keramzytu. Uprawiam ją w warunkach szklarni umiarkowanej do ciepłej, gdzie latem temperatury są wysokie - powyżej 26°C w dzień i 15-20°C nocą. Zimą temperatury są niższe: 21/14°C (dzień/noc).
W okresie wzrostu nawożę przy każdym podlewaniu połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Dzięki temu roślina może uzupełnić niedobór pierwiastków (wapń, magnez). Raz w miesiącu przepłukuję podłoże, podlewając najpierw przez zanurzenie, a później przelewając czystą deszczówką w ilości podwójnej objętości doniczki. Po kwitnieniu pozwalam na lekki odpoczynek przez okres dwóch tygodni, nie podlewając jej w tym czasie.
Zimą nie nawożę i pozwalam na całkowite przeschnięcie podłoża przed kolejnym podlaniem.


'