Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Brassocattleya Pastoral 'Innocence'   AM/AOS

(C. Mademoiselle Louise Pauwels × Bc. Déesse)


Obecna nazwa: Rhyncholaeliocattleya Pastoral 'Innocence'
                     (Cattleya Mademoiselle Louise Pauwels × Ryncholaeliocattleya Déesse)
'
Ta hybryda została zarejestrowana w 1961roku, a jej twórcą był Altenburg. Wyjątkowe piękno tej krzyżówki zostało nagrodzone w 1979 roku przez American Orchid Society i od tej pory jest jedną z najbardziej znanych "klasycznych" białych katlei. Stanowiąc standard w wielu kolekcjach, dalej cieszy się ogromnym zainteresowaniem nowych hodowców storczyków. W pełni na to zasługuje ze względu na łatwość uprawy, obfitość kwitnienia i doskonały kształt oraz piękną kolorystykę kwiatów. Kwitnie raz w roku, pod koniec lata lub na jesieni. Jak u innych katlei fotoperiodycznych kwitnienie jest uwarunkowane zmniejszającą się długością dnia, dlatego, aby je uzyskać, nie powinno się tej hybrydy doświetlać pod koniec sezonu wegetacyjnego.
Bc. Pastoral 'Innocence' tworzy nowe przyrosty zimą lub na początku wiosny i w tym czasie potrzebuje bardzo dużo światła. Zimą może to być bezpośrednie słońce, zaś później światło powinno być rozproszone, ale jego poziom nadal winien być wysoki. To daje duże szanse na wytworzenie pochewek na młodych, rosnących przyrostach.
Kwiatostany wyłaniają się z zielonych pochewek kwiatowych i mogą posiadać od jednego do nawet czterech pąków.


Rosną one szybko i wkrótce rozwijają się z nich zielonkawe kwiaty..
Później płatki (listki okwiatu) stają się śnieżnobiałe, a na warżce mocniej zaznacza się żółta plama..
W pełni rozwinięte kwiaty są duże, mogą osiągać 15-17cm średnicy i bardzo przyjemnie pachną..
Jedną z cech charakterystycznych jest dodatkowa obecność na warżce niewielkiej fioletowej kreseczki. Jednak nie występuje ona u wszystkich klonów..
Mój storczyk jest niestety pozbawiony tego uroczego, fioletowego "znacznika". Trochę tego żałuję, bo według mnie taka kolorowa, niewielka plamka poprzez kontrast podkreśla białą barwę kwiatów. W budowie warżki, jej mocnym sfalowaniu i postrzępieniu brzegu, można zauważyć wpływ jednej z dalszych form rodzicielskich - Brassavola (Rhyncholaelia) digbyana.
Kwitnienie trwa około 6 tygodni.

Widok ogólny.
.Warunki uprawy

'
Katleja bezproblemowa w hodowli. Roślinę trzymam w ceramicznej donicy z warstwą drenażu na dnie i stosuję przepuszczalne podłoże z grubej kory i keramzytu. Uprawiam ją w warunkach szklarni umiarkowanej do ciepłej, gdzie latem temperatury są wysokie - powyżej 26°C w dzień i 15-20°C nocą. Zimą temperatury są niższe: 21/14°C (dzień/noc).
W okresie wzrostu, nawożę przy każdym podlewaniu połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Dzięki temu roślina może uzupełnić niedobór pierwiastków (wapń, magnez). Raz w miesiącu przepłukuję podłoże, podlewając najpierw przez zanurzenie, a później przelewając czystą deszczówką w ilości podwójnej objętości doniczki. Po kwitnieniu pozwalam na lekki odpoczynek przez okres dwóch tygodni, nie podlewając jej w tym czasie.
Zimą nie nawożę i pozwalam na całkowite przeschnięcie podłoża przed kolejnym podlaniem.


'