Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Brassocattleya Star Ruby   AM/AOS

(Brassavola nodosa × Cattleya Batalinii)


Ta krzyżówka powstała w 1965 roku, a jej twórcą był G. Moir. Storczyk ten tworzy wysmukłe, trzcinowate pseudobulwy, zwieńczone jednym lub dwoma sztywnymi liśćmi. Długość całego przyrostu dochodzi do 45cm. Rośnie stosunkowo wolno, dając najczęściej jeden, rzadziej dwa przyrosty w roku. Kwitnie na każdym z nich, a kwiatostan wyrasta u podstawy liścia wprost z czubka pseudobulwy lub z długiej, cienkiej pochewki kwiatowej.


Rosnące pąki mają początkowo ciemnofioletową, prawie czarną barwę.


Delikatnie zbudowane kwiatostany posiadają od jednego do kilku kwiatów o średnicy około 10cm. Mają one wąskie i długie płatki (listki okwiatu), które stopniowo przybierają bordowo-zielony kolor.


Trąbkowata warżka otacza różowy, niewidoczny prętosłup i rozszerza się na końcu. To zakończenie warżki jest bardzo efektowne - ma aksamitną fakturę i intensywnie rubinową barwę.



'
Każdy, kto powącha w ciągu dnia tę elegancką katleję, może uznać, że jest pozbawiona zapachu. Odziedziczyła ona jednak po Brassavola nodosa piękną oraz intensywną woń, rozwijającą się późną nocą i utrzymującą do świtu.
Długość kwitnienia jest typowa dla katlei i trwa około 3 tygodnie.'

Widok ogólny.

Kwitnienie w 2007 roku.
'
'
obraz08.jpg
'
'
Wolno przyrastający storczyk wydał w 2011 roku cztery kwiatostany.
'
obraz09.jpg
obraz10.jpg
 

Warunki uprawy

'
Brassocattleya Star Ruby wymaga umiarkowanych warunków uprawy i, podobnie jak formy rodzicielskie, dość dużo światła. Nie powinno to być jednak bezpośrednie słońce.
Storczyk rośnie w ceramicznej doniczce, w podłożu złożonym ze średniej wielkości kawałków kory, drobnych chipsów kokosowych oraz niewielkiego dodatku Sphagnum (mech torfowiec) i węgla drzewnego.
Katleję uprawiam w oranżerii, gdzie wilgotność powietrza jest duża i waha się od 65-90%. Latem temperatura jest wysoka, powyżej 26°C w dzień i około 15-20°C w nocy. Staram się wtedy zapewnić nieco chłodniejsze, mniej naświetlone miejsce lub wynoszę roślinę do ogrodu. Zimą natomiast temperatury są niższe i mieszczą się w zakresie 21/14°C (dzień/noc).
Brassocattleya Star Ruby, podobnie jak Brassavola nodosa, lubi większą ilość wilgoci w podłożu. Dlatego w okresie intensywnego wzrostu, od wczesnej wiosny do jesieni, podlewam co tydzień, przy upałach co 5 dni, stosując przy każdym podlewaniu połowę dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Raz w miesiącu przepłukuję podłoże czystą deszczówką, by pozbyć się nagromadzonych soli.
Zimą ograniczam ilość wody, podlewając raz na 2 tygodnie i sporadycznie nawożę.


'