Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Cattleya Portia Blue

(C. bowringiana var. coerulea × C. labiata var. coerulea)


Znana jest również pod nazwą Cattleya Portia coerulea.
Cattleya Portia, pierwszorzędowa hybryda utworzona w obrębie rodzaju Cattleya, została zarejestrowana w 1897 roku przez Veitch'a i jego syna, jest więc starą krzyżówką. Jednak razem z Cattleya Porcia (H.G. Alexander, 1927) są nadal uważane przez wielu ekspertów za jedne z najlepszych i najbardziej spektakularnych międzygatunkowych hybryd katlei. Otrzymały również nagrody od RHS (Royal Horticultural Society) i AOS (American Orchid Society). Obie są pośredniej wielkości w stosunku do form rodzicielskich. To żywotne rośliny z niewysokimi pseudobulwami zakończonymi bukietami pięknie wybarwionych kwiatów, które podczas kwitnienia dają imponujący pokaz swych możliwości.
Podobnie jak u dwulistnej C. bowringiana i jednolistnej C. labiata, kwitnienie ma miejsce jesienią. Pochewki pojawiają się na wyrastających tylko raz w roku wiosennych przyrostach.
Ta hybryda może tworzyć pseudobulwy zarówno zakończone jednym, jak i dwoma liśćmi. Pod koniec lata rosnące liście rozchylają się i można zobaczyć jak w zielonych pochewkach powiększają się pąki.


  W czasie pierwszego kwitnienia kwiatostan miał tylko dwa kwiaty.




Cattleya Portia Blue ma w rodowodzie formy rodzicielskie o niebieskawym kolorze kwiatów (coerulea), więc zdublowanie tego efektu przełożyło się na piękną, prawie błękitną ich barwę.




Ponieważ czysto niebieski kolor kwiatów nie występuje w rodzaju Cattleya, odmiany coerulea najczęściej mają kolor zimnego fioletu, mniej lub bardziej przechodzącego w błękit. Najlepiej barwę tego typu kwiatów określać obserwując je w pochmurny dzień lub w cieniu. W słońcu ich barwa wydaje się bardziej fioletowa.




Przedstawiam dla porównania stojące obok siebie: różowo kwitnącą Blc. Mahina Yahiro 'Ulii' oraz „niebieską” Cattleya Portia Blue.
'



Kwiaty są większe niż u drobnokwiatowej Cattleya bowringiana i osiągają 11cm średnicy. Niezwykłą barwą kwiatów oraz odziedziczonym po Cattleya labiata zapachem można się cieszyć dość długo, ponieważ kwitnienie trwa od 3 - 4 tygodni.

Widok ogólny.

Pierwsze kwitnienie w 2009 roku.P'

obraz08.jpg
'
Jedno z kolejnych kwitnień - w 2012 roku rozrośnięta katleja zakwitła bardziej obficie.
'
obraz10.jpg
obraz09.jpg

Warunki uprawy

'
Krzyżówka bezproblemowa w hodowli. Jako podłoże stosuję mieszaninę grubej kory, chipsów kokosowych, keramzytu i niewielkiej ilości węgla drzewnego. Roślina rośnie w ceramicznej, ażurowej doniczce.
Uprawiam ją w warunkach szklarni umiarkowanej do ciepłej, gdzie latem temperatury są wysokie - powyżej 26°C w dzień i 15-20°C nocą. Zimą temperatury są niższe: 21/14°C (dzień/noc).
W okresie wzrostu nawożę przy każdym podlewaniu połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Dzięki temu roślina może uzupełnić niedobór pierwiastków (wapń, magnez). Raz w miesiącu przepłukuję podłoże, podlewając najpierw przez zanurzenie, a później przelewając czystą deszczówką w ilości podwójnej objętości doniczki.
Zimą nie nawożę. Po kwitnieniu pozwalam na lekki odpoczynek, przez okres dwóch tygodni, nie podlewając jej w tym czasie.


'