Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Cattleya skinneri   Bateman 1839

 Podrodzaj: Circumvola  Sekcja: Moradae Withner 1989

Synonimy: Cattleya laelioides Lem. 1852-53, Cattleya skinneri var. parviflora Hkr. 1856, Epidendrum huegelianum Rchb.f 1862, Guarianthe skinneri (Bateman) Dressler & W.E. Higgins 2003.
'
Występuje na wielkim obszarze Ameryki Środkowej, od Meksyku aż po Kostarykę. Od 1939 roku jest uważana za kwiat narodowy Kostaryki.
Jej stanowiska spotyka się w wilgotnych lasach położonych na wysokości od 200-2300m n.p.m. Jest to średniej wielkości dwulistna katleja, najczęściej rosnąca jako epifit, rzadziej jako litofit. Tworzy wiele nowych przyrostów, szybko formując duże kępy. W naturze kwitnienie następuje po okresie zimowej suszy i ma miejsce pod koniec zimy lub wiosną.
Cattleya skinneri to odporna, łatwa w uprawie i chętnie kwitnąca roślina, wymagająca umiarkowanych warunków uprawy i wysokiej wilgotności powietrza. Do indukcji kwitnienia, potrzebuje dużo światła i nieznacznie zmniejszonego podlewania w czasie zimy. Wysoki poziom światła słonecznego powoduje nakrapianie starszych liści.
a


a
Przy zapewnieniu wcześniej wymienionych warunków, praktycznie każdy nowy przyrost wytwarza pochewkę kwiatową, która może pozostawać zielona lub brązowieć i zasychać. Nie ma to jednak wpływu na kwitnienie. Początkowo delikatnie usuwałam suche pochewki, gdyż wydawało mi się, że kwiatostany nie przebiją się przez nie. W 2007 roku z części przyrostów usunęłam zbrązowiałe pochewki kwiatowe, a dwie zaschnięte zostawiłam.


Pąki, w obu przypadkach, pojawiły się bez problemów


Kwiaty o średnicy około 9cm, mają liliowo-różowy kolor i delikatny zapach. Może ich być od 4-12 w kwiatostanie.


Obfite kwitnienie jest bardzo efektowne i trwa około 3 tygodni.
a

a
a

Widok ogólny.
a

a
a
W mojej kolekcji posiadam również biało kwitnącą Cattleya skinneri var. alba.
'
a
obraz11.jpg

'
Warunki uprawy


Roślina bezproblemowa w uprawie, przy zapewnieniu wysokiej wilgotności powietrza. U mnie rośnie w przepuszczalnym podłożu ze średniej wielkości kawałków kory, chipsów kokosowych i keramzytu, w niezbyt głębokiej, ceramicznej donicy.
Uprawiam ją w warunkach szklarni umiarkowanej do ciepłej, gdzie latem temperatury są wysokie - powyżej 26°C w dzień i 15-20°C nocą. Zimą temperatury są niższe: 21/14°C (dzień/noc). Wilgotność względna powietrza waha się od 65-90%. W okresie wzrostu nawożę przy każdym podlewaniu połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Dzięki temu roślina może uzupełnić niedobór pierwiastków (wapń, magnez). Raz w miesiącu przepłukuję podłoże, podlewając najpierw przez zanurzenie, a później przelewając czystą deszczówką w ilości podwójnej objętości doniczki.
Zimą nie nawożę, zmniejszam częstotliwość podlewania, nie dopuszczając jednak do przesuszenia. Staram się też zapewnić jak najwyższy poziom światła. Po kwitnieniu pozwalam na lekki odpoczynek, przez okres dwóch tygodni, nie podlewając jej w tym czasie.