Pęd kwiatowy rośnie bardzo szybko i może osiągać od 20-40cm. Może być wyprostowany lub zwieszać się i posiada od kilku do 15 zielono-żółtych kwiatów.
Kwiaty są dość duże, mają około 9cm średnicy i pięknie pachną. Bardzo ciekawa jest warżka - mocno sfalowana, z licznymi wyrostkami i malutkimi grzebieniami. Najciekawszy jest pokrywający ją niezwykły wzór, wyglądający jak czarna sieć złożona z kropek, linii i rozłożona na całej powierzchni warżki.
Taki wygląd kwiatu przyczynił się do popularnego określenia
Coelogyne pandurata jako "czarnej orchidei".
Kwiaty utrzymują się do dwóch tygodni.
Ten storczyk zalicza się do większych roślin - zarówno ze względu na długość liści dochodzącą do 45cm, jak i duże owalne pseudobulwy o wysokości około 10cm, które rosną w pewnym oddaleniu od siebie. Wszystko to powoduje, że roślina wydająca na jednym pędzie dwa przyrosty rocznie, szybko wyrasta z pojemnika, w którym jest uprawiana.
Widok ogólny.
 |
Pierwsze kwitnienie w 2008r. |
Po upływie roku storczyk znacznie zwiększył swe rozmiary i wypuścił dwa pędy kwiatowe.
Warunki uprawy
Coelogyne pandurata rośnie w dużym, płaskim drewnianym koszu, wyłożonym matą kokosową i wypełnionym lekkim, przewiewnym podłożem, składającym się głównie z drobnych chipsów kokosowych, pokruszonych łupinek z orzeszków ziemnych i niewielkiej ilości perlitu (takie podłoże szybko wysycha, co chroni przed gniciem korzeni).
Jest to gatunek, który wymaga ciepłych, wilgotnych warunków uprawy, jednakowych na przestrzeni całego roku.
Hoduję roślinę w oranżerii, gdzie panują warunki umiarkowane do ciepłych oraz wysoka wilgotność powietrza wahająca się od 65-90%. Latem temperatura jest wysoka, powyżej 26°C w dzień i około 15-20°C w nocy. Zimą temperatury są niższe i mieszczą się w zakresie 21/14°C (dzień/noc).
Aby storczyk miał ciepło, powieszony jest wysoko przy górnej szybie, gdzie temperatura nie spada poniżej 16 stopni. Według dostępnych źródeł nocą powinno być min. 20°C; mimo tego w warunkach, które zapewniam roślina dobrze sobie radzi i zdrowo przyrasta.
W okresie intensywnego wzrostu, od wczesnej wiosny do jesieni, podlewam co tydzień, stosując przy każdym podlewaniu połowę dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. W czasie upałów podlewam nawet dwa razy tygodniowo, bo luźne podłoże bardzo szybko wysycha. Raz w miesiącu przepłukuję podłoże czystą deszczówką, by pozbyć się nagromadzonych soli. Dbam też o to, aby roślina miała dużą ilość rozproszonego światła.
Zimą lekko ograniczam ilość wody, podlewając jeden raz na 1,5 tygodnia i okazjonalnie nawożę.