Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Dendrobium × delicatum   F.M. Bailey 1902

Sekcja: Dendrocoryne

Synonimy: Dendrobium speciosum var. delicatum F.M.Bailey 1884, Tropilis × delicata (F.M.Bailey) Butzin 1982, Thelychiton × delicatus (F.M.Bailey) M.A.Clem. & D.L.Jones 2002.

'
Jest to powstała w naturze pierwszorzędowa hybryda pomiędzy Den. kingianum, a Den. tarberi (poprzednio nazywanym Den. speciosum var. hillii). Storczyk ten występuje wyłącznie na terenie Australii, w stanie Queensland i Nowej Południowej Walii.
Jest litofitem, porastającym skały, głazy oraz skarpy i klify. Może również rosnąć epifitycznie na gałęziach drzew, lecz jest to rzadziej spotykane. Wytwarza mocne, sztywne, okryte osłonkami łodygi, podobne do przyrostów Den. kingianum, ale wyższe, mierzące od 20-50cm długości. Pseudobulwy są grubsze u podstawy i stopniowo zwężają się aż do wierzchołka zakończonego zazwyczaj 2-6 sztywnymi, ciemnozielonymi liśćmi.
Dendrobium × delicatum jest często uprawianym storczykiem i łatwo rośnie zarówno w tropikalnych, jak i umiarkowanych warunkach.
Można się spotkać z opinią, że to dendrobium trudno doprowadzić do kwitnienia, jednak przy zapewnieniu wysokiego poziomu światła, dużej różnicy temperatur pomiędzy dniem i nocą oraz dość mocnym przesuszeniu na jesieni, kwitnienie nie powinno stanowić problemu. Z moich obserwacji wynika, że do uzyskania kwitnienia nie jest konieczne mocne chłodzenie nocą do temp. 10°C; ważniejszy jest okres suchego, późnojesiennego spoczynku po dojrzeniu przyrostów, przy nocnych spadkach temperatury do około 13-15°C. Po zapewnieniu w/w warunków uprawy, zimą lub wczesną wiosną pojawiają się zawiązki kwiatostanów.


Pojedynczy kwiatostan wyłania się spomiędzy liści, na czubku dojrzałej pseudobulwy. Ma od 15- 40cm długości i może posiadać od kilku do 30 kwiatów. Są one zebrane w formie kiści na szczycie cienkiej łodygi. Kwiaty są niewielkie, o średnicy 2cm, zazwyczaj białe lub kremowe, z delikatnymi, liliowymi plamkami na warżce.

obraz05.jpg
obraz06.jpg

Wydzielają bardzo przyjemny, mocny zapach. Kwitnienie trwa nieco ponad trzy tygodnie.
To dendrobium szybko rośnie - mała, oddzielona roślina potomna (keiki) potrafi wydać kwiaty już w trzecim roku od posadzenia.
'
obraz07.jpg

Starsze Dendrobium × delicatum  mocno rozrasta się u podstawy, formując kępę sztywnych przyrostów. Pędy tej światłożądnej orchidei mają tendencję do podążania w kierunku mocniejszego światła i w poszukiwaniu słońca czasem mocno wyginają się na boki. Trzyletnie oraz starsze pseudobulwy  mogą dalej wydawać kwiatostany z węzłów położonych poniżej czubka pseudobulwy.
'
obraz08.jpg
obraz09.jpg

Wysmukłe łodygi po 3-4 latach tracą ulistnienie. Na zakończeniach pseudobulw, zarówno ulistnionych, jak i bezlistnych, mogą pojawiać się rozmnóżki (keiki).

obraz10.jpg
obraz11.jpg

Czasem specjalnie nie oddzielam wyrośniętego keiki, bo lubię patrzeć na srebrzysto-białe korzenie, zawieszone gdzieś wysoko na roślinie. A także na kwiaty, bo nawet tak mała roślina potomna, korzystając z pomocy rośliny macierzystej, potrafi pięknie zakwitnąć!

obraz12.jpg

Widok ogólny.

obraz14.jpg


Warunki uprawy


Młode Dendrobium × delicatum uprawiałam w niedużej plastikowej doniczce, z dobrym odpływem na dnie, tak by korzenie szybko przesychały. Starszy storczyk o wysmukłych przyrostach przesadziłam do doniczki ceramicznej, co znacznie polepszyło stabilność rośliny. Podłoże stanowi przepuszczalna mieszanina drobnej kory i chipsów kokosowych. Zapewniam warunki szklarni umiarkowanej do ciepłej, przy wysokiej wilgotności powietrza wahającej się od 65-90%. Latem temperatura jest wysoka, powyżej 26°C w dzień i około 15-20°C w nocy. Zimą natomiast temperatury są niższe i mieszczą się w zakresie 21/13-15°C (dzień/noc).
W okresie aktywnego wzrostu (wiosną i latem) często podlewam i nawożę. Stosuję wówczas przy każdym podlewaniu połowę dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Raz w miesiącu przepłukuję podłoże czystą deszczówką, aby pozbyć się nagromadzonych soli.
Na jesieni mocno ograniczam podlewanie - listopad i grudzień to miesiące, w których ten storczyk w ogóle nie dostaje wody. Delikatnie wznawiam podlewanie dopiero, gdy na czubkach pseudobulw widać powiększające się zawiązki pędów kwiatostanowych. W okresie zimy, aż do aktywnego wzrostu wiosną, nie stosuję nawożenia.
Gdy Dendrobium × delicatum kwitnie należy zwrócić uwagę, by zbytnio nie przesuszyć rośliny, gdyż skutkuje to masowym żółknięciem i opadaniem pąków. Ponieważ storczyk ten poprzez liczne liście traci sporo wody, bardzo łatwo może dojść do nadmiernego wyschnięcia podłoża. Dlatego jeśli chcemy cieszyć się licznymi kwiatami, w okresie kwitnienia trzeba zapewnić większą wilgotność substratu oraz zadbać by storczyk był stale jednakowo ustawiony względem padającego światła (można włożyć znacznik do doniczki).


'