Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Dendrobium Emma White

(Den. Singapore White × Den. Joan Kushima)

'
Jeden z moich pierwszych storczyków. Jest to piękne, biało kwitnące dendrobium typu phalaenopsis. Ta krzyżówka wywodzi się od Dendrobium phalaenopsis, gatunku botanicznego (epifit, litofit) pochodzącego z północno-wschodniej Australii. Została zarejestrowana w 2006 roku przez T.Orchids.
Storczyk ma maczugowate, długie łodygi osiągające nawet metr wysokości. Liście są sztywne, żywo zielone i ułożone naprzemianlegle. Na pseudobulwach utrzymują się około 2-3 lat. Kwiatostany wyrastają z oczek położonych na szczytowych węzłach najmłodszych przyrostów, mogą się również pojawić na starszych pseudobulwach.


Kwiatostany są długie i mogą mieć do kilkunastu trwałych kwiatów.


Kwiaty początkowo są zielone, później zmieniają barwę na białą, z nieznacznym zielonym cieniem w głębi kwiatu.


Kwitnienie następuje zazwyczaj wiosną i trwa długo, nawet kilka miesięcy. Kwiaty nie pachną.

Widok ogólny.
'


'
Tak kwitło w 2007 roku.
W kolejnym roku przyrosty były dużo wyższe, zaś kwitnienie bardziej obfite.
Dendrobium Kikuya

(Den. Thailand × Den. Takami Kodama)

'
W moim posiadaniu jest również inna odmiana dendrobium typu phalaenopsis - Dendrobium Kikuya, o ciemno fioletowych, prawie czarnych kwiatach. Tę hybrydę zarejestrował P. Buranaraktham w 1996 roku. Storczyk osiąga około 30cm wysokości, jest zatem dużo mniejszy niż Den. Emma White. Kwiaty są jednak porównywalnej wielkości i mają tylko o centymetr mniejszą średnicę, osiągającą 6cm.
Te dwie rośliny nieco różnią się w kwestii kwitnienia - Den. Kikuya rzadziej powtarza kwitnienie na starszych pseudobulwach. Pędy kwiatostanowe, najczęściej pojedyncze, wyrastają głównie na nowych przyrostach.

Widok ogólny.
'


Warunki uprawy


Te dendrobia lubią dużo światła i wysoką temperaturę. Uprawiam je w warunkach szklarni umiarkowanej do ciepłej. Zimą stoją w oranżerii przy południowo-wschodnim oknie, blisko kaloryfera, aby miały ciepło. Na wiosnę ustawiam je przy wschodniej szybie, aby uniknąć oparzeń od słońca.
Każde z nich rośnie w drobnym podłożu, w ceramicznej donicy z drenażem na dnie. Wiosną i latem podlewam raz w tygodniu, zimą raz na dwa, trzy tygodnie. Nie dopuszczam jednak do mocnego wysuszenia podłoża. Nawożę tylko w okresie wzrostu i kwitnienia, stosując połowę dawki nawozu do storczyków, przy każdym podlewaniu.
Aby się pozbyć nadmiaru soli z podłoża, raz w miesiącu przepłukuję je czystą deszczówką. Najpierw zanurzam doniczkę w wodzie i odstawiam na 20 minut. Potem przelewam czystą wodą w ilości podwójnej objętości doniczki.
Zarówno Dendrobium Emma White, jak i Dendrobium Kikuya, to rośliny łatwe w uprawie i niezawodnie kwitnące.


'