Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Dendrobium findlayanum   Par. & Rchb.f 1874

Sekcja: Dendrobium

Synonimy: Dendrobium findlayanum Par. & Rchb.f 1874, Callista findlayana (Parish & Rchb. f.) Kuntze 1891.

'
Gatunek epifityczny występujący na dużym obszarze - chińskiej części Himalajów, Birmie (Myanmar), Tajlandii i Laosie. Rośnie w mieszanych lasach leżących na wysokości od 1000 do 1700m n.p.m. Storczyk ten tworzy niespotykanego kształtu zwieszające się łodygi o długości dochodzącej do 50cm. Wyrastające przyrosty mają tak niezwykły wygląd, że roślina nawet poza kwitnieniem prezentuje się bardzo interesująco. Pseudobulwy posiadają szereg węzłów, najczęściej około siedmiu, z naprzemianlegle wyrastającymi liśćmi. Każdy węzeł jest pogrubiony i wygląda jak spłaszczony koralik.

obraz01.jpg
Starzejące się przyrosty z czasem żółkną, lekko marszczą się i przeważnie po dwóch latach tracą liście. W warunkach naturalnych, w okresie intensywnego wzrostu, gatunek ten ma zapewnioną dużą ilość światła oraz wilgoci. Dopiero na jesieni, w czasie dojrzewania przyrostów, zmniejsza się znacznie ilość wody deszczowej, aż do całkowitego jej braku zimą. Jednak takie przesuszenia nie jest długotrwałe. Okresowi spoczynku towarzyszą nocne spadki temperatur do około 14°C. Pod wpływem takich czynników indukowane jest kwitnienie, które ma miejsce pod koniec zimy lub wiosną. Wówczas na bezlistnych lub ulistnionych łodygach, przy węzłach, z oczek położonych poniżej liści, wyrastają pojedyncze lub podwójne kwiaty.

obraz02.jpg
obraz03.jpg
obraz04.jpg

Są one pachnące i wyrastają głównie w szczytowych partiach pseudobulw. Zazwyczaj mają białą lub lekko różową barwę i osiągają 7,5cm średnicy.

obraz05.jpg
Długie, wąskie płatki są szeroko rozłożone oraz lekko wywinięte i zaróżowione na końcach.

obraz06.jpg
Warżka jest duża i okrągła, z intensywnie żółtą plamą na środku.

obraz07.jpg
Kwitnąca roślina stanowi piękny widok. Przyjemnie pachnące kwiaty są trwałe i utrzymują się przez okres 3-4 tygodni. W niedługim czasie po kwitnieniu zaczynają się pojawiać nowe przyrosty.

Widok ogólny.

obraz08.jpg

Kwitnienie w 2012 roku.  
  
obraz09.jpg

'
Warunki uprawy


Storczyk rośnie w ceramicznej doniczce wypełnionej dobrze przepuszczalnym podłożem, złożonym głównie z niewielkich kawałków kory i drobnych chipsów kokosowych. Uprawiam go w warunkach szklarni umiarkowanej do ciepłej, przy wysokiej wilgotności powietrza wahającej się od 65-90%. Latem temperatura jest wysoka, powyżej 26° C w dzień i około 15-20°C w nocy. Zimą natomiast temperatury są niższe i mieszczą się w zakresie 21/14°C (dzień/noc).
Staram się zapewnić roślinie możliwie dużą ilość światła, ponieważ przy zbyt niskim poziomie oświetlenia łodygi ulegają deformacji i tracą swój niezwykły, "węzłowaty" kształt, zaś kwiaty są słabiej wybarwione.
Podlewam co tydzień od wiosny do jesieni oraz nawożę, stosując przy każdym podlewaniu połowę dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce. Raz w miesiącu przepłukuję podłoże czystą deszczówką, aby pozbyć się nagromadzonych soli. Później ograniczam ilość dostarczanej wody. Początkowo wydłużam okres przed kolejnym podlaniem do 2 tygodni (bez nawożenia), a w trakcie zimy, na okres jednego miesiąca, całkowicie zaprzestaję podlewania. Od momentu ukazania się zawiązków pędów kwiatowych wracam stopniowo do cotygodniowego podlewania.



'