Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Dendrobium griffitthianum   Lindl.1836

Sekcja: Densiflora

Synonim: Callista griffithiana (Lindl.) Kuntze 1891

'
Epifityczny gatunek pochodzący z terenów Birmy (Myanmar), Laosu i Tajlandii, rosnący wysoko na drzewach, o nieco większych rozmiarach niż Dendrobium farmeri. Jego liście są szersze, grubsze i pokryte woskową wydzieliną.
Roślina ta wymaga szklarni ciepłej do umiarkowanej, stosunkowo wysokiej wilgotności powietrza oraz dużej ilości światła zimą. Kwitnie wiosną, po suchym, zimowym okresie spoczynku.


a
'
Aby pobudzić moje dendrobium do kwitnienia, nie podlewam go od początku grudnia do połowy stycznia. W tym czasie nocą temperatura spada nawet do 13°C. Najwyraźniej do wykształcenia kwiatostanów niezbędna jest kombinacja tych dwóch czynników. Stosując tylko przesuszanie, kiedy temperatura w nocy utrzymuje się na poziomie 16-17°C, mam problemy z doprowadzeniem tej rośliny do kwitnienia.
Długie kwiatostany mogą wyrastać z kolejnych węzłów na tym samym przyroście. Rosnące pączki wyglądają jak misternie ułożone koraliki.

obraz02.jpg
obraz03.jpg

Kwiatostany mają ok. 30-40 kwiatów o średnicy 3,5-4,5cm, które nie pachną.


Pojedyncze kwiaty przypominają budową kwiaty Dendrobium farmerii. Są delikatnie żółte z nieznacznie ciemniejszą, "omszoną" warżką.


Według dostępnych źródeł informacji, kwitnienie powinno trwać około 4 tygodni, zatem dość długo jak na tę sekcję rodzaju Dendrobium (Callista). Jednakże w moich warunkach kwitnienie jest krótsze i trwa maksymalnie 2 tygodnie.
Dendrobium griffithianum to mocna, odporna na ataki szkodników i choroby grzybowe roślina, jednak nie jest łatwo uzyskać jej kwitnienie.

Widok ogólny.
a


'
W ciągu kolejnych lat storczyk kwitł przeważnie 3-4 kwiatostanami, jednak zima 2009/10 była bardzo ostra i nocna temperatura w oranżerii spadała poniżej 13°C. Skutkiem tego przechłodzenia było piękne, obfite kwitnienie.
'
obraz09.jpg

a
Warunki uprawy


Dendrobium griffithianum
uprawiam w drewnianym koszyku wyłożonym matą kokosową, wypełnionym dobrze przepuszczalnym podłożem, złożonym głównie z kawałków kory i pociętego włókna kokosowego. Uprawiam w warunkach szklarni umiarkowanej do ciepłej, przy wysokiej wilgotności powietrza wahającej się od 65-90%. Latem temperatura jest wysoka, powyżej 26°C w dzień i około 15-20°C w nocy. Zimą natomiast temperatury są niższe i mieszczą się w zakresie 21/13-15°C (dzień/noc).
Zimą przesuszam przez okres 4 - 6 tygodni. W momencie pojawienia się zawiązków kwiatostanów zwiększam częstotliwość podlewania, nawet do dwóch razy w tygodniu i rozpoczynam nawożenie. Nawożę przy każdym podlewaniu, połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w wodzie deszczowej. Raz w miesiącu przepłukuję podłoże czystą deszczówką, aby pozbyć się nagromadzonych soli.


'
obraz02.jpg