Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Dendrobium harveyanum   Rchb.f. 1883

Sekcja: Densiflora 

Synonim: Callista harveyana (Rchb. f.) Kuntze 1891

'
Gatunek epifityczny występujący na terenie Birmy (Myanmar), Wietnamu, Tajlandii oraz prowincji Junnan (Yunnan) w południowych Chinach, na wysokości od 1100 do 1700m n.p.m. Nazwa gatunkowa upamiętnia nazwisko Enocha Harvey'a, który w 1883 r. uzyskał pierwsze kwitnienie tego storczyka w Europie.
W naturze spotykany jest rzadko. Porasta grubsze gałęzie oraz pnie drzew. Jest niedużym storczykiem, o wzniesionych lub lekko zwieszających się pędach, mających od 10-30cm długości. Mają one wrzecionowaty kształt i przy wierzchołku mogą posiadać od 2 do 9 ciemnozielonych, lekko błyszczących liści.
Dendrobium harveyanum występuje na terenach o typowym monsunowym klimacie, gdzie wiosną oraz latem niebo jest zachmurzone i opady deszczu są obfite. Natomiast na jesieni i w trakcie zimy jest sucho; dni są bardzo ciepłe, a noce chłodne. W tym czasie do roślin dociera dużo światła. Ten okres przesuszenia i nocnego chłodu oraz dużej ilości światła ma zasadniczy wpływ na kwitnienie. Ma ono miejsce pod koniec zimy lub wczesną wiosną. Wówczas z położonych na szczycie węzłów, na bezlistnych lub ulistnionych, rocznych, jak również starszych pseudobulwach, pojawiają się zawiązki kwiatostanów.


Rosną one stosunkowo szybko i po kilku tygodniach pąki rozwijają się, ukazując niezwykłej budowy kwiaty. Mają one żółty kolor i około 5 centymetrów średnicy. Długie płatki wewnętrznego okółka są na brzegach mocno postrzępione - wyglądem przypomina to trochę frędzelki.
Okrągła warżka jest pokryta licznymi włoskami i również postrzępiona na brzegu.


Pojedynczy kwiatostan może mieć od 2-9 takich kwiatów.



.
Dodatkową atrakcją jest ich miodowy zapach. Piękne kwiaty nie są trwałe - utrzymują się tylko od 10-14 dni. Jednak kwiatostany nie wyrastają równocześnie, dzięki czemu cały okres kwitnienia znacznie się wydłuża.
Z moich obserwacji wynika, że ten gatunek łatwo kwitnie. Roślinę nabyłam jako małą sadzonkę i już w następnym roku na niewielkiej pseudobulwie wydała pęd kwiatowy. Kwiaty były jednak drobne i lekko zniekształcone. Kolejny rok uprawy to dwa nowe przyrosty i tak duża chęć kwitnienia, że jeden z kwiatostanów wyrósł u podstawy starego, zeszłorocznego kwiatostanu. Było to dla mnie dużym zaskoczeniem, ponieważ nie spotkałam się wcześniej z takim zjawiskiem w przypadku rodzaju Dendrobium.


.
Podobnie niezwykła jest wielkość pseudobulw zdolnych do wydania kwiatów - przyrost pokazany na zdjęciu poniżej ma zaledwie 2cm wysokości, a mimo to wytworzył kwiatostan, w którym oba kwiaty są normalnej 5cm średnicy!


Ten storczyk ma opinię trudnego w uprawie. Faktycznie wolno przyrasta, jednak przy zachowaniu schematu wilgotnej wiosny i lata oraz ograniczonej ilości wody na jesieni i suchej zimy, uprawa nie przysparza większych kłopotów. Na pewno trzeba zwrócić uwagę na szybkie przesychanie podłoża po podlaniu.

Widok ogólny.

obraz11.jpg
'
Powyżej widoczne jest pierwsze kwitnienie (z 2009 roku), drugi obraz przedstawia Dendrobium harveyanum  w 2018r.
'
obraz12.jpg

Warunki uprawy


Dendrobium harveyanum
uprawiam w ceramicznej doniczce z dobrym odpływem na dnie. Podłoże jest przepuszczalne, złożone głównie z kawałków chipsów kokosowych i kory. Uprawiam w warunkach szklarni umiarkowanej do ciepłej, przy wysokiej wilgotności powietrza wahającej się od 65-90%. Latem temperatura jest wysoka, powyżej 26°C w dzień i około 15-20°C w nocy. Zimą natomiast temperatury są niższe i mieszczą się w zakresie 21-13°C (dzień/noc).
Jesienią (listopad) zmniejszam częstotliwość podlewania, a zimą przesuszam przez okres 6-8 tygodni. Nie jest to jednak całkowity brak wody - okazjonalnie daję niewielką jej ilość. W tym czasie staram się zapewnić jak najwyższy poziom światła. W momencie pojawienia się zawiązków kwiatostanów stopniowo wracam do częstszego podlewania.
Wiosną i latem nawożę przy każdym podlewaniu, połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w wodzie deszczowej. Raz w miesiącu przepłukuję podłoże czystą deszczówką, aby pozbyć się nagromadzonych soli.


'