Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Dendrobium loddigesii   Rolfe 1887

Sekcja: Dendrobium

Synonimy: Callista loddigesii (Rolfe) Kuntze 1891, Dendrobium pulchellum Loddiges nie Roxb. 1933, Dendrobium seidelianum Rchb.f.

'
W naturze występuje na dużym obszarze obejmującym Laos, Wietnam i południowe Chiny. To dendrobium może rosnąć zarówno jako epifit, storczyk gruntowy czy też litofit. Znajduje się je na pokrytych mchem, wilgotnych stanowiskach, w lasach mieszanych lub szpilkowych, na wysokości od 1000-1500m n.p.m. Pojedyncze rośliny tworzą kępki delikatnych przyrostów i osiągają nieduże rozmiary, gdyż długość poszczególnych łodyżek to 15-18cm. Posiadają one od kilku do kilkunastu węzłów, z których wyrastają naprzemianlegle pojedyncze listki. Na tych przyrostach często tworzą się rośliny potomne (keiki), które, przytwierdzając się do podłoża licznymi korzeniami, dają następne kępki młodych roślinek. W ten sposób może powstać "dywan" przyrostów Dendrobium loddigesii.
Kwitnienie występuje na przełomie zimy i wiosny, po jesienno-zimowym okresie suszy, któremu towarzyszą niższe temperatury. W tym okresie storczyk zaczyna tracić liście i przy węzłach pojawiają się zawiązki kwiatów.


Z poszczególnych węzłów wyrastają pojedyncze kwiaty o jasnoróżowych płatkach.



.
Warżka jest duża, pokryta delikatnymi włoskami, z pomarańczowo-żółtym środkiem oraz biało-różową otoczką. Brzegi warżki są zakończone frędzelkami.


Delikatne, pachnące kwiaty mają około 5cm średnicy i utrzymują się około 4 tygodni.



.
Pojawienie się oraz ilość kwiatów, które się rozwinęły, są związane nie tylko z przesuszeniem, ale również z wysokością temperatury; trzymanie rośliny w chłodniejszych warunkach skutkuje obfitszym kwitnieniem. Zaś ciepłe warunki uprawy sprzyjają wyrastaniu na pseudobulwach tzw. keiki czyli roślin potomnych.




Moje Dendrobium loddigesii pochodziło z wymiany storczyków i dotarło do mnie jako malutka roślinka. Gdy na nowych przyrostach pojawiały się rozmnóżki, przyginałam je do podłoża i zagęszczałam roślinę w doniczce.
W styczniu 2009 roku, po dwóch latach uprawy, doczekałam się pierwszego kwitnienia.



Kwiatów było niewiele; myślę, że z powodu zbyt wysokiej temperatury w okresie spoczynku.

W następnym sezonie zastosowałam bardziej restrykcyjny okres spoczynkowy - nie podlewałam od połowy października aż do końca grudnia oraz postarałam się, aby temperatura nocą spadała wówczas do 10-11°C; chłodne i jasne pomieszczenie do którego roślinę przeniosłam z zewnątrz, było praktycznie nie ogrzewane.
W efekcie storczyk spuścił prawie wszystkie liście i w styczniu 2010 roku pojawiło się sporo pąków.


Nieduża, delikatnej budowy, roślinka kwitnąca taką ilością kwiatów, to piękny widok!



Widok ogólny.
.


Warunki uprawy


Dendrobium loddigesii
to nieduży, ale odporny i bardzo szybko przyrastający storczyk.
Od maja do końca października stoi na zewnątrz w lekko ocienionym miejscu. Wiosną i latem podlewam obficie oraz nawożę, stosując przy każdym podlewaniu połowę dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej.
Raz w miesiącu przepłukuję podłoże czystą deszczówką, aby pozbyć się nagromadzonych soli.
Na jesieni, wraz ze spadkiem temperatury nocą, zmniejszam podlewanie, aż do zupełnego wstrzymania. Po wniesieniu do chłodnego, dobrze oświetlonego pomieszczenia roślinę dalej trzymam sucho, do momentu pojawienia się pąków lub nowych przyrostów. Wtedy przenoszę do oranżerii i stopniowo zwiększam ilość dostarczanej wody. Zapewniam dużo światła, warunki szklarni umiarkowanej do ciepłej oraz dużą wilgotność powietrza (powyżej 65%). Temperatury mieszczą się wówczas w zakresie 21/13-15°C (dzień/noc). Nawożenie rozpoczynam dopiero wiosną, gdy nowe przyrosty intensywnie rosną.


'