'
Doritis pulcherrima - synonimy: Phalaenopsis esmeralda Rchb.f 1874, Phalaenopsis esmeralda var. albiflora Rchb.f. 1877, Phalaenopsis antennifera Rchb.f 1879, Phalaenopsis buyssoniana Rchb. f. 1888, Phalaenopsis esmeralda var. rubra Hort. ex Stein 1892, Phalaenopsis mastersii King & OPantl. 1897, Phalaenopsis pulcherrima (Lindley) J.J.Smith 1933, Doritis pulcherrima f. albiflora (Rchb.f.) Roeth & O.Gruss 1999, Phalaenopsis pulcherrima f. alba (O.Gruss & Roeth) E.A.Christenson 2001, Phalaenopsis pulcherrima f. albiflora (Rchb.f.) Christenson 2001.
'
'
Prezentowana orchidea określana jest również jako Doritis pulcherrima var. champornensis f. alba. W naturze występuje w Tajlandii i Indochinach. Jest to storczyk naziemny, przypominający budową kwiatów miniaturowe Phalaenopsis. Jest jednak bardziej odporny na choroby oraz tolerancyjny, jeśli chodzi o zakres temperatur i przesuszenie podłoża. Z racji występowania na trawiastych łąkach potrzebuje też dość dużej ilości światła.
Określenie champornensis zostało nadane niezwykłej odmianie peloric, która cechuje się identyczną kolorystyką warżki i dwóch płatków wewnętrznego okółka. Natomiast forma peloric powstała w wyniku mutacji, która sprawiła, że płatki okółka wewnętrznego i warżka mają zbliżoną budowę (kształt). Taka anomalia może występować u różnych gatunków orchidei, jednak najbardziej znana jest u rodzaju Phalaenopsis.
Doritis pulcherrima var. aquinii kwitnie w okresie od wczesnego lata do jesieni. Kwiatostany, podobnie jak u wszystkich Phalaenopsis, wyrastają u podstawy starszych liści.
Roślina może wytwarzać więcej niż jeden kwiatostan i mogą one wyrastać nierównocześnie.
a aOsiągają długość 70 - 90cm i mogą mieć wiele sukcesywnie rozwijających się kwiatów. Jednocześnie na kwiatostanie może być rozwiniętych nawet 10 kwiatów o średnicy do 4cm.
a aKwiaty są śnieżnobiałe z żółtymi fragmentami na warżce i płatkach wewnętrznego okółka.
a
a
Kwitnienie jest długotrwałe - dolne kwiaty przekwitają i równocześnie rozwijają się te położone wyżej. Pojedyncze kwiaty, w zależności od temperatury, utrzymują się od dwóch tygodni do miesiąca. Delikatnie pachną w godzinach około południowych.
To gatunek niekłopotliwy, wymagający umiarkowanych do ciepłych warunków uprawy. Generalnie uprawia się go tak jak Phalaenopsis, jednak do indukcji kwitnienia wymaga większej ilości światła.
Widok ogólny.
'
Warunki uprawy
Roślinę uprawiam w plastikowej, przezroczystej doniczce, wypełnionej dobrze przepuszczalnym podłożem, złożonym głównie z kawałków kory, pociętego włókna kokosowego i keramzytu. Zapewniam warunki szklarni umiarkowanej do ciepłej oraz dużą wilgotność powietrza (powyżej 65%). Latem temperatura jest wysoka, powyżej 27°C w dzień i około 15-20°C w nocy. Zimą natomiast temperatury są niższe i mieszczą się w zakresie 21/14°C (dzień/noc).
Podlewam równomiernie przez cały rok, nie dopuszczając do zbytniego przesuszenia podłoża. Wiosną i latem podlewam co tydzień. Na jesieni i zimą wydłużam okres przed kolejnym podlaniem do 2-2,5 tygodnia. Od wiosny do jesieni nawożę, stosując przy każdym podlewaniu połowę dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Raz w miesiącu przepłukuję podłoże czystą deszczówką, aby pozbyć się nagromadzonych soli.
'