Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Doritaenopsis Anna-Larati Soekardi 'Little Beauty'

(Doritis pulcherrima × Phalaenopsis parishii)


Ten storczyk to urocza hybryda pomiędzy rodzajami Doritis i Phalaenopsis. Powstała w 1980 roku, a jej twórcą był Atmo Kolopaking.
Jest to mała roślina o niewielkich, pachnących kwiatach, przypominająca miniaturowy falenopsis. Liście są ostro zakończone, mają około 10cm długości i bardzo ładny, szaro-zielony kolor. Do prawidłowego wzrostu storczyk ten wymaga warunków szklarni umiarkowanej do ciepłej i dużo jasnego, przefiltrowanego światła. Można spotkać się z opinią, że niezbyt łatwo kwitnie. Jednym z czynników indukujących kwitnienie jest zmniejszająca się długość dnia i lekkie przesuszenie na jesieni. W warunkach, które zapewniam, przy dużej dobowej różnicy temperatur i sporej ilości światła zimą, uzyskanie kwitnienia nie stanowi problemu. Zazwyczaj pod koniec stycznia widać już wyrastający pęd kwiatostanowy.


  
Starsze rośliny mogą tworzyć więcej niż jeden kwiatostan.
 
 
Gdy pęd kwiatostanowy osiągnie długość około 10cm, rosnące pączki dają na nim pierwsze kwiaty.
 
 

 
Mają one około 2cm średnicy i rozwijają się sukcesywnie na wydłużającej się łodydze.
Płatki są krystalicznie białe, prętosłup liliowo-różowy, zaś warżka jest mocno kontrastowa dzięki amarantowo-różowemu zakończeniu.
 


Mały kwiatostan wygląda prześlicznie!


 
Przy ładnej, słonecznej pogodzie małe kwiatuszki wydzielają piękny zapach. Kwitnienie jest długie i może trwać nawet 2-3 miesiące. Pojedyncze kwiaty utrzymują się bowiem 3 tygodnie, a na wydłużającej się łodydze stale powstają nowe pączki.
Ta miniatura ma tendencję do nagłego żółknięcia i gubienia pączków. W związku z tym trzeba bardzo uważać przy przestawianiu, czy też podlewaniu rośliny, aby jej ponowne ustawienie było takie samo względem padającego światła słonecznego. Dobrze jest w tym celu zrobić odpowiedni znak na doniczce. Oczywiście trzeba również uważać na ewentualne przeciągi.

Widok ogólny.


Warunki uprawy


Sposób uprawy wynika z wymagań form rodzicielskich. W związku z tym zapewniam warunki szklarni umiarkowanej do ciepłej oraz większą wilgotność powietrza (powyżej 65%). Latem temperatura jest wysoka, powyżej 27°C w dzień i około 15-20°C w nocy. Zimą natomiast temperatury są niższe i mieszczą się w zakresie 21/14°C (dzień/noc).
Roślinę uprawiam w niedużej, ceramicznej doniczce, wypełnionej dobrze przepuszczalnym podłożem, złożonym głównie z kawałków kory, chipsów kokosowych i keramzytu. Na jesieni powoduję lekkie przesuszenie, wydłużając okres przed kolejnym podlaniem do 2-3 tygodni. Nie doświetlam. Równie rzadko podlewam zimą i nie stosuję wówczas żadnego nawozu. Gdy pojawiają się kwiatostany, stopniowo zwiększam ilość wody i staram się , aby roślina miała dużo naturalnego światła słonecznego. Wiosną i latem podlewam co tydzień. Wtedy również nawożę, stosując przy każdym podlewaniu połowę dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Raz w miesiącu przepłukuję podłoże czystą deszczówką, aby pozbyć się nagromadzonych soli.