Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Doritaenopsis Kenneth Schubert 'Blue Angel'

(Doritis pulcherimma coerulea × Phalaenopsis violacea coerulea)


To krzyżówka o pięknym niebieskim kolorze płatków kwiatowych, podkreślonym dodatkowo przez ciemniejszą fioletowo-granatową warżkę. Ta niezwykła barwa pochodzi od obojga rodziców - gatunków botanicznych Doritis i Phalaenopsis, odmian coerulea.
Ta hybryda zarejestrowana w 1963 roku (Clarelen), to roślina średniej wielkości o ładnych zielonych liściach. Chętnie kwitnie i jest łatwa w hodowli. Wymaga umiarkowanych warunków uprawy, a do indukcji kwitnienia potrzebuje, podobnie jak rodzaj Doritis, większej ilości światła, jednak nie bezpośredniego nasłonecznienia. Pędy kwiatostanowe pojawiają się w lecie i wyrastają u podstawy starszych liści. Zakończone są kwiatostanami, złożonymi z kilkunastu stopniowo rozwijających się kwiatów.


Kwiaty osiągają 4-4,5cm średnicy. Nie pachną.


Rozwijają się stopniowo, wydłużając w tym czasie łodygę kwiatostanu, która może osiągnąć 50cm długości. Pojedyncze kwiaty utrzymują się około 3-4 tygodni. Sukcesywne rozwijanie wielu kwiatów bardzo wydłuża okres kwitnienia i może ono trwać ponad pół roku.
Uważam, że ze względu na niespotykany kolor kwiatów oraz ich trwałość, ta odmiana może być ozdobą każdej kolekcji orchidei.

Widok ogólny.
'


Warunki uprawy


Doritaenopsis Kenneth Schubert 'Blue Angel' to zdrowy, prosty w uprawie storczyk. Roślinę uprawiam w plastikowej, przezroczystej doniczce, wypełnionej dobrze przepuszczalnym podłożem złożonym z kawałków kory, chipsów kokosowych i keramzytu.
Zapewniam warunki szklarni umiarkowanej do ciepłej oraz dużą wilgotność powietrza (powyżej 65%). Latem temperatura jest wysoka, powyżej 27° C w dzień i około 15-20° C w nocy. Zimą natomiast temperatury są niższe i mieszczą się w zakresie 21/14° C (dzień/noc).
Podlewam umiarkowanie przez cały rok, nie dopuszczając do zbytniego przesuszenia podłoża. Wiosną i latem podlewam co tydzień. Na jesieni i zimą wydłużam okres przed kolejnym podlaniem do 2-2,5 tygodnia. Od wiosny do jesieni nawożę, stosując przy każdym podlewaniu połowę dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Raz w miesiącu przepłukuję podłoże czystą deszczówką, aby pozbyć się nagromadzonych soli.


'