Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Encyclia ionocentra   (Rchb.f.) Mora-Ret. & J. García 1990

'
Obecna nazwa: Panarica ionocentra   (Rchb.f) Withner & Harding 2004
'
Synonimy: Epidendrum ionocentrum Rchb. f.1883, Prosthechea ionocentra (Rchb. f.) W.E. Higgins 1883, Epidendrum auriculigerum Rchb. f. 1888, Epidendrum prismatocarpum var. ionocentrum (Rchb. f.) Teusch. 1969, Hormidium ionocentrum (Rchb. f.) Brieger 1977, Pseudencyclia ionocentra (Rchb.f.) V.P.Castro & Chiron 2003.


Jest to epifityczny gatunek występujący na terenie Kostaryki, Panamy, Kolumbii i Ekwadoru. Występuje na terenach zalesionych, leżących na wysokości od 900 do 1600m n.p.m.
Pseudobulwy są wysmukłe, rozszerzone u podstawy i zwężające się przy czubku. Każda z nich posiada od 2 do (rzadziej) 3 liści o długości około 20cm. Roślina jest zatem średniej wielkości. Ten storczyk wymaga umiarkowanych do ciepłych warunków uprawy, sporo wilgoci od wiosny do lata i zmniejszonej ilości wody w czasie jesieni i zimy. Nowe przyrosty pojawiają się wiosną.
Latem pseudobulwy dojrzewają i z niewielkiej pochewki pomiędzy liśćmi wyrasta kwiatostan o długości 25-30cm.


Może posiadać od kilku do ponad 20 kwiatów o średnicy dochodzącej do 6cm. Mają one ciekawy, "pajęczy" kształt i bardzo intensywnie pachną w nocy. Zapach jest przyjemny, choć w większej ilości nieco duszący.
Każdy kwiat ma długie, wąskie, zielonkawe płatki i dość niezwykłą, strzałkowato zakończoną warżkę, ozdobioną smugami liliowego koloru.


Kwitnienie jest długie i trwa około 5 tygodni.

Widok ogólny.
'



Warunki uprawy


Encyclia ionocentra
uprawiam w oranżerii, gdzie panują warunki umiarkowane do ciepłych oraz wysoka wilgotność powietrza wahająca się od 65-90%. Latem temperatura jest wysoka, powyżej 26°C w dzień i około 15-20°C w nocy. Zimą temperatury są niższe i mieszczą się w zakresie 21/14°C (dzień/noc). Roślina posadzona jest w ceramicznej doniczce, w podłożu korowym z dodatkiem zatrzymującego wilgoć perlitu i węgla drzewnego.
Uprawa tego storczyka nie jest trudna, ale pod pewnymi warunkami. Konieczna jest duża ilość światła, lecz nie bezpośrednie słońce. Od intensywności oświetlenia zależy bowiem kwitnienie. Drugim, bardzo ważnym warunkiem, jest ilość dostarczanej wody. Od wiosny do końca lata podlewam często i nawożę, stosując przy każdym podlewaniu połowę dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Staram się nie dopuścić do całkowitego wyschnięcia podłoża. W okresie częstszego podlewania raz na miesiąc przepłukuję podłoże czystą deszczówką, by pozbyć się nagromadzonych soli. Ważna jest również wysoka wilgotność powietrza, która w czasie całego roku nie powinna spadać poniżej 70%. Dlatego roślina stoi na podstawce z kamykami i wodą (tak, aby dno doniczki nie dotykało powierzchni wody).
Na jesieni, po kwitnieniu, stopniowo zmniejszam ilość wody i zimą podlewam raz na 2 do 3 tygodni, zapewniając bardziej suchy okres. Od zakończenia kwitnienia, aż do wiosny nie nawożę.


'