Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Encyclia parviflora   (Regel) Withner 1998

Synonimy: Epidendrumm alatum var. parviflorum Regel 1856, Encyclia alata ssps. parviflora (Regel) Dressler & Pollard 1971, Encyclia belizensis ssps. parviflora (Regel) Dressler & Pollard 1974.

'
Storczyk ten jako malutką sadzonkę kupiłam w 2005 roku, jeszcze z dawną nazwą Encyclia alata. Po rocznym postoju roślina zaakceptowała moje warunki i zaczęła ładnie przyrastać. Wiosną 2009r. na najmłodszej pseudobulwie, między dwoma liśćmi, pojawił się niewielki kwiatostan.


Dość długo rósł, a gdy w końcu otworzyły się pąki, okazało się, że to Encyclia alata ssps. parviflora. Obecnie została ona wyodrębniona i zakwalifikowana jako osobny gatunek Encyclia parviflora.
W naturze występuje na terenie Meksyku i Nikaragui, głównie jako epifit, choć okazjonalnie również jako storczyk naziemny. Rośnie w suchych lasach wschodniego wybrzeża, na wysokości od 100 do 800m n.p.m. Okrągłe, pękate pseudobulwy zwieńczone są parą długich skórzastych liści. Kwitnie pod koniec wiosny i wczesnym latem.
Jest to gatunek o dość dużych wymaganiach świetlnych. U mnie w oranżerii stoi tuż pod górną szybą i od świtu aż do godziny 14-tej, pod lekką cieniówką, ma bardzo dużo słońca. Wymaga również całorocznych, wysokich temperatur, choć w mojej uprawie zimą ma zaledwie 14-15°C w nocy i około 20°C w dzień. Mimo takiej różnicy rośnie zdrowo.
Kwiatostan może być długi, rozgałęziony i mieć wiele drobnych kwiatów. U mojej, pierwszy raz kwitnącej, rośliny kwiatostan nie miał rozgałęzień. Osiągnął zaledwie półmetrową długość i wytworzył tylko 7 kwiatów.


'
Kwiaty są mniejsze niż u Encyclia alata, stąd zresztą jej nazwa gatunkowa parviflora - drobnokwiatowa. Mają około 3cm średnicy i bardzo ładnie pachną.
a

Pojedyncze kwiaty w kwiatostanie utrzymują się około 6 tygodni, a ponieważ nie rozkwitają równocześnie, kwitnienie jest naprawdę długie.

Widok ogólny.
a

'
'
Kwitnienie w 2011 roku było bardziej okazałe - roślina wydała dwa długie kwiatostany z licznymi kwiatami. Odmiennie niż w poprzednich kwitnieniach, wszystkie kwiaty otworzyły się prawie równocześnie, wypełniając oranżerię pięknym zapachem.
'
'
obraz08.JPG

Warunki uprawy


Encyclia parviflora
uprawiam w oranżerii, gdzie panują warunki umiarkowane do ciepłych oraz wysoka wilgotność powietrza wahająca się od 65-90%. Latem temperatura jest wysoka, powyżej 26°C w dzień i około 15-20°C w nocy. Zimą temperatury są niższe i mieszczą się w zakresie 21/13°C (dzień/noc). Ponieważ ten storczyk jest ciepłolubny, staram się zapewnić takie miejsce, w którym nocna temperatura nie spada poniżej 14-15°C.
Roślina posadzona jest w małej, ceramicznej doniczce, w podłożu korowym z dodatkiem drobnych chipsów kokosowych i węgla drzewnego. Uprawa tego storczyka nie jest trudna. Konieczna jest duża ilość światła, lecz nie bezpośrednie słońce. Od intensywności oświetlenia zależy bowiem kwitnienie.
Od wiosny do jesieni podlewam i nawożę raz w tygodniu, po lekkim przeschnięciu podłoża. Przy każdym podlewaniu stosuję połowę dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. W okresie intensywnego wzrostu i częstszego podlewania raz na miesiąc przepłukuję podłoże czystą deszczówką, by pozbyć się nagromadzonych soli. Pod koniec jesieni stopniowo zmniejszam ilość wody i zimą podlewam raz na 2 do 3 tygodni, zapewniając bardziej suchy okres. Aż do wiosny nie stosuję nawożenia.


'