|
To bardzo ładna hybryda stworzona na Hawajach i zarejestrowana w 1976 roku przez E&R Orchids.
W wyglądzie rośliny i budowie kwiatu zdecydowanie bardziej widać wpływ Epidendrum niż katlei. Tworzy ona cienkie, długie przyrosty z naprzemianlegle ułożonymi sztywnymi, żywo zielonymi liśćmi. Kwitnie raz w roku, pod koniec zimy lub na początku wiosny. Wówczas na szczytach pędów, podobnie jak u Epidendrum, wyrastają pokryte osłonkami łodygi zakończone kwiatostanami.
Są one zbudowane z kilku, rzadziej kilkunastu, niedużych kwiatów o średnicy dochodzącej do 5cm. Właściwie z racji ilości i wielkości kwiatów, przy 50cm wysokości pędów, kwitnienie mogłoby się wydawać skromne, gdyby nie ich fantastyczne zabarwienie. Płatki obu okółków są intensywnie pomarańczowe. Warżka, podobnie jak prętosłup, jest jasnożółta z biegnącym przez jej środek mocno różowym pasem.
Można dość długo podziwiać tę niezwykłą grę kolorów, ponieważ pojedyncze kwiaty utrzymują się około 3 tygodni. Nie są jednak pachnące.
'
Ponieważ nowe przyrosty wyrastają coraz wyżej na łodygach, storczyk ten ma jakby tendencję do pięcia się w górę, z dobrze widocznymi, szukającymi podłoża korzeniami. Dlatego u mnie jest posadzony w niedużej, ale głębszej ceramicznej doniczce, tak aby w miarę potrzeby była możliwość dosypania podłoża od góry.
Epicattleya Fireball 'Entewok', podobnie jak obie formy rodzicielskie, potrzebuje dużo światła, jednak nie bezpośredniego słońca. Aby zakwitła, musi też być zapewniona latem różnica temperatur - w dzień powyżej 25°C , nocą około 13°C. W tym celu od maja do września można ją wystawić do ogrodu.
Nawożę przy każdym podlewaniu połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Pozwalam na przeschnięcie podłoża przed kolejnym podlaniem, zapewniam jednak bardziej wilgotne podłoże w czasie wyrastania kwiatostanów i w okresie kwitnienia. Raz na miesiąc przepłukuję podłoże samą deszczówką, w ilości równej podwójnej objętości doniczki. Zimą nie nawożę.
Poza okresem lata storczyk stoi w oranżerii, gdzie wilgotność waha się w granicach 65-90%. Zapewniam wówczas warunki szklarni umiarkowanej do ciepłej, gdzie temperatury mieszczą się w zakresie 21°C/13-15°C (dzień/noc).
Uprawiam w ceramicznej doniczce, w dobrze przepuszczalnym podłożu złożonym głównie z drobnych kawałków kory sosnowej, chipsów kokosowych, keramzytu oraz niewielkiego dodatku węgla drzewnego.
Po wiosennym kwitnieniu robię 2 tygodniowy odpoczynek, bez podlewania.